logo
pic for hero

چرا جادوی کراتینه تغییر می‌کند؟ علت تغییر رنگ مو بعد از کراتینه را بشناسید!

راهنمای مطالعه
علت تغییر رنگ مو بعد از کراتینه

جادوی کراتین در این روزها به بسیاری کمک کرده است تا داشتن موهای صاف دیگر برایشان آرزو نباشد! اما آیا این جادو عوارضی به همراه دارد؟ شما در سالن آرایشی قدم می‌زنید و مشتاقانه منتظر موهای صاف و براق و بدون موخوره با انجام کراتینه هستید. آرایشگر شما جادوی خود را انجام می‌دهد و هر رشته را با معجون مغذی کراتین می‌پوشاند و قول می‌دهد تا مدت‌ها از داشتن موهایی براق و سالم لذت خواهید برد.

اما همان‌طور که روزها می‌گذرد، تغییرات آغاز می‌شود. ناگهان متوجه تغییر ظریفی در رنگ موهای خود می‌شوید. مویی که زمانی رنگ بلوطی بود، اکنون کمی روشن‌تر به نظر می‌رسد، شاید حتی نزدیک به زرد باشد. آیا تغییر رنگ مو بخاطر کراتین است؟ علت تغییر رنگ مو بعد از کراتینه چیست و چطور می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ و از همه مهم‌تر آیا هرکسی که کراتین می‌کند رنگ مویش تغییر خواهد کرد؟ این‌ها همه سوالاتی است که می‌خواهیم در این مطلب از ونتی پیو به آن‌ها پاسخ دهیم!

در ادامه این موارد را با دقت بیشتری بررسی خواهیم کرد.

معمای رنگی؛ تاثیر کراتین روی رنگ مو چیست؟

تاثیر کراتین روی رنگ مو چیست؟

اگرچه انجام کراتین به‌طور مستقیم بر روی رنگ مو تأثیر نمی‌گذارد، اما در مواقعی ممکن است تغییرات کوچکی در رنگ مو شما پس از انجام کراتینه رخ دهد. این تغییرات عمدتاً ناشی از عوامل دیگری، مانند استفاده از مواد شیمیایی در فرآیند کراتینه یا وضعیت قبلی موها هستند.

البته این تغییر همیشه هم بد نیست؛ در برخی موارد، انجام کراتین ممکن است باعث تقویت رنگ مو شود و رنگ مو پس از کراتینه به‌طور کلی براق‌تر و زیباتر به نظر بیاید. باید توجه داشت که این تأثیر درواقع به‌طور غیر مستقیم ایجاد شده و به عواملی مثل بهبود سلامت مو، نرمی و سایر ویژگی‌های مو که کراتین منجر به آن‌ها شده است، برمی‌گردد. اجازه بدهید با مثالی موضوع را شفاف‌تر کنیم! حتما شما هم متوجه تغییر رنگ موهایتان زمانی که آن‌ها را سشوار می‌کشید با زمان‌هایی که از هیچ حالت‌دهنده مویی استفاده نمی‌کنید حس کرده‌اید! کراتین هم در بسیاری اوقات همان تاثیر را دارد!

بنابراین، در برخی افراد ممکن است انجام کراتین به تغییر رنگ مو منجر شود، درحالی‌که در برخی ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد.

انقلاب رنگی؛ چه موهایی بعد از کراتینه تغییر رنگ می‌دهند؟

برگردید به جمله آخر پاراگراف بالا! “کراتین در برخی ممکن است تغییر رنگ مو ایجاد شود و در برخی خیر!” برای توضیح بهتر این جمله بهتر است به یک سوال مهم و پرتکرار پاسخ دهیم! چه موهایی بعد از کراتینه تغییر رنگ می‌دهند؟

ما به‌طور کل باید موها را به دو دسته تقسیم کنیم! موهایی که رنگ شده‌اند و موهایی که تاکنون رنگ نشده‌اند! در مورد موهای طبیعی یا رنگ‌نشده، هیچ مشکلی وجود ندارد و کراتین نمی‌تواند تغییری در رنگ مو ایجاد کند. اگر تصمیم به انجام کراتین روی موهای خود گرفته‌اید، نگران نباشید؛ زیرا مواد کراتینه تأثیری بر رنگدانه‌های مو ندارند و عمدتا قادر به تغییر رنگ موی طبیعی نمی‌شوند. به جز در مواردی استثنا! درواقع اگر موهای قهوه‌ای روشن یا بلوند داشته باشید پس از کراتینه، موهای شما ممکن است تیره‌تر یا پرپشت‌تر به نظر برسند. این به دلیل روشی است که کراتین لکه‌های متخلخل تارهای مو را پر می‌کند و در نتیجه سطحی صاف‌تر و منعکس‌کننده‌تر ایجاد می‌کند که می‌تواند ظاهری کمی متفاوت به شما بدهد. پس به‌طور کل گروه اول با کراتین در اکثر اوقات تغییر رنگی حس نخواهند کرد! اما گروه دوم!

چه موهایی بعد از کراتینه تغییر رنگ می‌دهند؟

گروه دوم شامل افرادی است که موهای خود را رنگ کرده‌اند. این بدین معنا است که رنگ موها روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ طبیعی آن‌ها شده است. اگر موهای شما رنگ‌شده باشند، قبل از انجام کراتین باید به این نکته توجه کنید که رنگ موها پس از کراتین، تغییر خواهد کرد. اگر موهای شما مشکی است، می‌توانید آسوده باشید زیرا مواد کراتینه تغییر در رنگ موها ایجاد نمی‌کنند. این موضوع برای موهای یخی نیز صدق می‌کند.

اما تأثیر کراتین بر رنگ مو با تناژهای غیرمشکی و غیریخی، کاملاً متفاوت است. رنگهای موی قهوه‌ای تیره و روشن، کاراملی، عسلی، شکلاتی، بلوند و حتی رنگهای موی فانتزی تحت‌تأثیر کراتین قرار می‌گیرند. هر رنگ مو به جز مشکی و یخی، پس از انجام کراتین، روشن‌تر می‌شود. دلیل بسیار ساده است! ازآنجایی‌که کراتین باعث صاف و براق‌شدن موها می‌شود لذا موها بازتاب نور بهتری دارند و درخشش بیشتری پیدا می‌کنند، که همین موضوع باعث می‌شود موهای صاف و لخت کمی روشن‌تر به نظر بیایند. اختلاف رنگ قبل و بعد از اعمال کراتین حداکثر تا 2 درجه بوده و چندان زیاد نیست. به‌علاوه یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ موی رنگ‌شده بعد از کراتین، از بین‌بردن رنگدانه‌ها توسط کراتین است که این موضوع مو را روشن‌تر خواهد کرد!

کاتالیزورهای رنگ؛ عوامل تاثیرگذار در تغییر رنگ مو بعد از کراتین

عوامل تاثیرگذار در تغییر رنگ مو بعد از کراتین

عوامل متعددی می‌توانند بر تغییر رنگ مو بعد از کراتینه تاثیر بگذارند. اما این عوامل چه هستند؟ ادامه مطلب به این سوال پاسخ می‌دهد:

نوع و کیفیت مواد کراتینه

  • برندهای مختلف کراتینه از ترکیبات متفاوتی استفاده می‌کنند که ممکن است روی رنگ مو تاثیر بگذارند.
  • باید بدانید که استفاده از مواد کراتینه بی‌کیفیت یا تقلبی می‌تواند احتمال تغییر رنگ مو را افزایش دهد.
  • ضمن اینکه برخی از مواد کراتینه حاوی رنگدانه‌هایی هستند که می‌توانند به طور موقت رنگ مو را تغییر دهند.

مهارت و تجربه متخصص کراتینه

  • اگر متخصص کراتینه تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است مواد کراتینه را به طور صحیح و متناسب با نوع موی شما استفاده نکند که همین موضوع می‌تواند به تغییر رنگ مو منجر شود.
  • عدم رعایت دستورالعمل‌های صحیح در حین انجام کراتینه نیز می‌تواند بر رنگ مو تاثیر بگذارد.

وضعیت سلامت مو

  • موهای آسیب‌دیده و ضعیف بیشتر در معرض تغییر رنگ بعد از کراتینه هستند.

سابقه رنگ کردن مو

  • موهایی که قبلاً رنگ شده‌اند، بیشتر در معرض تغییر رنگ بعد از کراتینه هستند. درواقع مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌توانند با مواد کراتینه واکنش نشان داده و باعث تغییر رنگ مو شوند.

عوامل محیطی

  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آب شور و کلر می‌تواند رنگ مو را تغییر دهد.
  • استفاده از محصولات نامناسب برای موهای کراتینه‌شده نیز می‌تواند به تغییر رنگ مو منجر شود.
  • به یاد داشته باشید توجه به برخی از مراقبت‌های لازم نه‌تنها باعث تغییر رنگ مو نخواهد شد بلکه کراتین شما نیز دوام بیشتری خواهد داشت! شما هزینه زیادی برای کراتین پرداخت کرده‌اید و دانستن این نکات می‌تواند باعث ماندگارتر شدن کراتین شود! این نکات کدام‌ها هستند؟ ونتی پیو همه این نکات را در قالب مقاله‌ای کامل برای شما آماده کرده است! روی “مراقبت از موهای رنگ شده” کلیک کنید تا برای مدت طولانی‌تری موهایی صاف و براق داشته باشید!

با شناخت راه‌های جلوگیری از تغییر رنگ مو بعد از کراتینه؛ مراقب رنگ موی خود باشید!

جلوگیری از تغییر رنگ مو بعد از کراتینه

تغییر رنگ مو پس از کراتینه به میزان بسیار کمی اتفاق می‌افتد و معمولاً تنها به اندازه چند درجه است. با‌این‌حال، اگر تمایل دارید این تغییرات را به حداقل برسانید، توصیه می‌شود که قبل از اعمال کراتین، اطمینان حاصل کنید که مواد کراتینه‌ای که قصد استفاده از آن را دارید، فاقد مواد شیمیایی قوی بوده و حاوی ترکیبات طبیعی هستند. هر چه تعداد ترکیبات شیمیایی در فرمولاسیون محصول کمتر باشد، احتمال تغییر رنگ مو پس از کراتینه نیز کمتر خواهد بود. برخی از افراد پس از اطلاع از امکان تغییر رنگ پس از کراتینه یک سوال می‌پرسند! آیا می‌توان بعد از کراتینه موهایم را رنگ کنم؟ جواب شما یک کلمه است! خیر!

لطفا این کار را نکنید ولی اگر می‌خواهید دلایل آن را بدانید در مقاله ما با عنوان رنگ کردن مو بعد از کراتینه می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالاتتان را بدست آورید!

برخی از راه‌ها برای جلوگیری از تغییر رنگ مو بعد از کراتینه عبارتند از:

با آرایشگر خود مشورت کنید!

قبل از انجام کراتین، بهتر است با آرایشگر خود مشورت کنید. آن‌ها می توانند به شما در مورد چگونگی مراقبت از کراتینه و عدم تغییر رنگ مو مشاوره دهند!


تست کردن را فراموش نکنید!

انجام یک تست می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید که موهای شما چگونه به کراتینه واکنش نشان می‌دهد. از آرایشگرتان بخواهید قسمت کوچکی از موهای شما را در پشت گوش، یا روی پشت گردنتان آزمایش کند. این به شما نشان می‌دهد که چگونه رنگ موهای شما تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند.


از شامپو، نرم‌کننده و ماسک مو بدون سولفات استفاده کنید

شامپوها و نرم‌کننده های بدون سولفات را انتخاب کنید، زیرا سولفات‌ها می توانند روغن و رنگ طبیعی موهای شما را از بین ببرند. برای کمک به شاداب‌ترشدن بیشتر موهایتان هم می‌توانید همچنان از ماسک‌ها استفاده کنید ولی به یاد داشته باشید که این ماسک موها هم باید بدون سولفات باشند! دو مورد از بهترین انواع ماسک مو بدون سولفات را در این صفحه ببینید!


برای اولین شستشو صبر کنید!

حداقل 2 تا 3 روز پس از کراتینه از شستن موهای خود خودداری کنید. این به کراتینه اجازه می‌دهد تا به‌طور کامل تثبیت شود و رنگ مو هم تغییر نکند!


کلر و آب شور بلای جان رنگ مو و کراتین

شنا‌کردن در استخرهای کلردار یا آب شور می‌تواند رنگ مو را کمرنگ کند و حتی ممکن است روی طول عمر درمان کراتینه شما نیز تأثیر بگذارد. کلر و کلراید سدیم موهای شما را خشک کرده و کوتیکول را باز می‌کند و باعث می‌شود رنگدانه‌های رنگی از بین بروند. اگر نمی توانید شنا نکنید، کلاه شنا بپوشید.

با تغییر رنگ‌های ناخواسته خداحافظی کنید!

ما در این مقاله فرض کردیم که شما می‌دانید کراتینه چیست! پس سریع به سراغ اصل مطلب رفته‌ایم ولی همیشه مطالبی هست که می‌تواند آدم را شگفت‌زده کند! فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید ولی می‌بینید نکاتی بوده که شما از آن‌ها غافل بوده‌اید! اگر می‌خواهید این نکات طلایی را در مورد کراتین بدانید، مقاله ما در مورد کراتین مو انتخاب مناسبی است! اما در این مطلب از مجله ونتی پیو مانند همیشه سعی کردیم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما را بررسی کنیم و راه‌حل‌هایی کاربردی برای آن ارائه دهیم!

ما همیشه معتقدیم که آگاهی کلید حل مشکلات است پس ابتدا علت تغییر رنگ مو بعد از کراتینه را بررسی کردیم و پس از آن راه‌هایی را برشمردیم تا شما بواسطه آن‌ها از گرند تغییر رنگ مو در امان بمانید! در این بین به فرق موهای طبیعی و رنگ‌شده پرداختیم و شرایط خاص تغییر رنگ مو را نیز برشمردیم! اگر سوالی دارید یا شما هم تجربه‌ای دارید ما خوشحال میشویم آن را با ما در میان بگذارید!

سوالات متداول

چرا موهای من بعد از کراتینه به رنگ نارنجی یا زرد درآمدند؟

از دلایل اصلی این تغییر رنگ مو استفاده از مواد کراتینه بی‌کیفیت یا عدم مهارت و تجربه متخصص کراتینه است. سابقه رنگ کردن مو نیز می‌تواند در تغییر رنگ مو بعد از کراتینه نقش داشته باشد.

چطور میتوانم از تغییر رنگ مو بعد از کراتینه جلوگیری کنم؟

به یک متخصص کراتینه باتجربه و ماهر مراجعه و از مواد کراتینه باکیفیت و مرغوب استفاده کنید. بعد از کراتینه، از موهای خود به طور صحیح مراقبت کنید و از محصولات مناسب برای موهای کراتینه‌شده استفاده کنید.

اگر بعد از کراتینه، رنگ موی من تغییر کرد، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر بعد از کراتینه متوجه تغییر رنگ موی خود شده‌اید، به متخصص کراتینه خود مراجعه کنید. متخصص کراتینه می‌تواند با بررسی موهای شما، علت تغییر رنگ را تشخیص داده و راه حل مناسب برای رفع مشکل ارائه دهد.

مژگان شمیرانی
مژگان شمیرانی
دغدغه‌ من ناشی از مشکل همیشگی من با وب فارسی بود و تمام تلاشم را کرده‌ام تا مطالبی جامع و مخاطب پسند، در راستای افزایش سلیقه مخاطب در خواندن مطالبی جذاب بنویسم. باشد که موفق باشم!
راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *