logo
pic for hero

کراتین مو چیست؟ معایب و مزایا و هر آنچه که باید بدانید.

راهنمای مطالعه
کراتینه مو چیست؟

کراتین مو روشی‌ست که از آن برای صاف کردن مو استفاده می‌شود و یک روش نیمه دائمی محسوب می‌شود. این روز‌ها داشتن مو‌های ابریشمی و نرم که همیشه صاف و مرتب به نظر می‌رسند از کار‌هایی ست که بین خانم‌ها و آقایان بسیار محبوب است. مو‌ها قاب صورت هستند و برای حفظ زیبایی آن‌ها نیاز به انجام یک سری روش‌های آرایشی و مراقبتی است. در ادامه به شما می‌گوییم که کراتین مو چیست و تمامی نکات مربوط به آن را به شما توضیح می‌دهیم و چند عکس کراتین مو از قبل و بعد از مو‌های کراتینه شده را به شما نشان می‌دهیم تا به خوبی با تمامی جوانب خوب و بد این روش آشنا شوید.

به‌دنبال یک راهنمای شنیداری سریع هستید؟ برای گوش دادن به خلاصه صوتی مقاله “کراتین مو چیست” روی دکمه پخش کلیک کنید. ما در این فایل صوتی، خلاصه‌ای از تمام مطالب بیان شده در این صفحه را برای شما آماده کرده‌ایم.

پادکست کراتین مو چیست؟

کاور پادکست مقاله کراتین مو چیست؟

اگر زمان خواندن کامل مقاله را ندارید؛ می‌توانید خلاصه صوتی این مقاله را گوش بدهید.

کراتینه مو چیست و چقدر ماندگاری دارد؟

کراتین مو چیست

برای اینکه بدانیم کراتین مو چیست بهتر است اول بدانیم که خود “کراتین” چیست؟ کراتین پروتئین سازنده‌ی مو، ناخن و پوست بدن انسان است. کراتین روشی ست که در آن از کراتین جهت ترمیم فولیکول‌های آسیب دیده‌ی مو استفاده می‌کنند که باعث نرم شدن و صاف شدن مو‌ها می‌شود. در این روش از مواد شیمیای و حرارت جهت صاف کردن مو استفاده می‌شود و باید در نظر داشته باشید که این روش یک روش آرایشی و زیبایی است و به هیچ عنوان درمانی نیست.

مو‌ها در این روش با قرار گرفتن در معرض موادی خاص و حرارت مستقیم حالت می‌گیرند و تا مدتی این حالت را حفظ می‌کنند. ماندگاری کراتین روی مو‌ها معمولاً بین 3 تا 6 ماه است و پس از این مدت نیازمند تمدید است.

انواع کراتین مو، کراتین به چند روش انجام می شود و کاربرد هر یک چیست؟

شاید اسم انواع کراتین مو مانند کراتین سرد، کراتین نانو، کراتین گلوبال و… را شنیده باشید؛ نکته اینجاست که تمامی این کراتین‌ها، کراتین صافی هستند که پیش‌تر با نام کراتین برزیلی شناخته می‌شدند. استفاده از این نام‌ها جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و همگی کراتین صافی هستند.

انواع کراتین مو و کاربرد آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کراتینه به دو صورت احیا و صافی انجام می‌شود.

کراتینه صافی

این نوع کراتین به روش کلاسیک و اصلی انجام می‌شود. از این روش برای درمان مو‌های خشک و وز استفاده می‌شود و در نهایت مو‌هایی بسیار صاف و شلاقی به شما تحویل می‌دهد.

کراتین احیا

این روش کمی متفاوت است. در این روش سعی بر آبرسانی و احیای موی آسیب دیده است و تا حدی روی حالت مو‌ها تأثیرگذار است اما موجب صافی 100 درصدی و شلاقی مو‌ها نمی‌شود. در این روش وز مو‌ها گرفته می‌شود و مو‌ها نرم می‌شوند.

روش و مراحل انجام کراتین به‌ترتیب

مراحل انجام کراتینه مو

انجام کراتین مراحل مشخصی دارد که ممکن است بین آرایشگران مختلف کمی متفاوت باشد اما به صورت کلی کراتین به این صورت انجام می‌شود.

 1. شستشوی مو توسط شامپوی مخصوص قبل از کراتین: این کار باعث می‌شود مو‌های شما برای جذب مواد کراتین آماده شود.
 2. هیدروژن‌رسانی به مو: این کار توسط دستگاه ماکرومیست یا تفنگ‌های نانو استیم انجام می‌شود. هیدروژن‌رسانی می‌تواند اثر کراتین را تا 50 درصد افزایش دهد.
 3. خشک کردن مو‌ها: در این مرحله به کمک باد ملایم 85 الی 90 درصد از رطوبت مو‌ها گرفته می‌شود.
 4. تقسیم مو‌ها: در این مرحله مو‌ها به کمک شانه و گیره به قسمت‌های مختلف (معمولاً 8 قسمت) تقسیم می‌شود.
 5. قرار دادن مواد روی مو‌ها: این بخش از کار بسیار مهم است. برای انجام این کار باید دستور عمل مواد کراتینه را به خوبی دنبال کنید، هیچ تار مویی نباید بدون مواد باقی بماند اما نباید از مواد بیش از اندازه استفاده کنید.
 6. پوشاندن مو‌ها: مو‌ها باید با کلاه مخصوص پوشانده شوند و طبق دستور عمل مواد تا زمان مشخصی روی مو‌ها باقی می‌مانند.
 7. براشینگ: این مرحله بسیار مهم است و مهارت زیادی لازم دارد. هدف این بخش صرفاً خشک کردن مو‌ها نیست بلکه رساندن مواد و گرما به تک تک تارمو‌ها است.

کار آرایشگر در این مرحله تمام می‌شود و نوبت به مراقبت از مو‌ها بعد از کراتین می‌رسد.

فواید کراتین مو

فواید مراتین مو برای صاف شدن مو

فواید کراتین مو چیست و چرا این کار را انجام می‌دهیم؟

مو‌های مرتب

اگر از مو‌های خشک، وز، فر و بدون حالت‌تان خسته شده‌اید استفاده از کراتین را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با استفاده از این روش مو‌های شما از لحاظ ظاهری در بهترین و مرتب‌ترین حالت ممکن قرار می‌گیرند و تا چند ماه نیز ماندگاری دارد. اگر از کراتین برای مو‌هایتان استفاده کنید کافی ست پس از حمام فقط باد سشوآر را روی مو‌هایتان بگیرید تا موها کاملاً صاف و مرتب شوند؛ تا حمام بعدی نیز به همان صورت باقی خواهند ماند.

صرفه‌جویی در زمان

اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه درگیر صاف کردن مو‌هایشان هستند، کراتین در صرفه‌جویی در زمان به کمک شما می‌آید.

عوارض کراتین مو، آیا کراتین باعث ریزش می‌شود؟

ریزش مو بر اثر کراتین

آیا کراتین مو عوارض دارد؟ همانطور که گفتیم کراتین یک روش درمانی نیست و صرفاً یک عمل آرایشی است. در این روش به صورت مستقیم از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و مو تحت حرارت بسیار بالا حالت می‌گیرد؛ این موارد می‌توانند آسیب‌زا باشند. بهتر است قبل از انجام کراتین از عوارض کراتینه موی سر آگاه باشید. عوارض کراتین مو این موارد است:

۱. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند فرمالدهید

فرمالدهید یک ماده شیمیایی است که در اکثر مواد کراتین موجود است. این ماده به صورت یک گاز بی بو و بی رنگ در هوا پخش می‌شود و می‌تواند اثرات سویی روی سلامتی داشته باشد.

۲. حرارت بسیار زیاد

برای اینکه کراتین انجام بشود، مرحله‌ی اتوکشی واجب است. در این مرحله مو تحت حرارت بسیار زیادی قرار می‌گیرد که موجب آسیب دیدن آن می‌شود. مو‌ها تحت این حرارت دچار شکستگی، خرد شدگی و موخوره می‌شوند اما باید توجه داشته باشید که لایه‌ی کراتین که مو‌ها را پوشانده است از نمایش این اثرات مخرب جلوگیری می‌کند.

۳. ریزش مو

برخی افراد به دلیل برخورد مواد شیمیایی به کف سر یا کشیده شدن مو‌ها، پس از کراتین دچار ریزش می‌شوند. برای جلوگیری از این مسأله لازم است که کراتین 2 تا 3 سانتی‌متر بالاتر از ریشه‌ی مو انجام شود و هنگام اتوکشی مو‌ها زیاد کشیده نشوند. همچنین اگر پس از کراتین دچار ریزش مو شده اید، میتوانید سری به مقاله “ریزش مو بعد از کراتینه” بزنید تا روش های درمان لازم را بشناسید. (به وبلاگ ونتی پیو مراجعه کنید)

۴. سرطان‌زا بودن کراتین

آیا کراتینه مو سرطان زاست؟ همانطور که گفتیم کراتین حاوی فرمالدهید یا مواد تولیدکننده‌ی فرمالدهید است. طبق نظر مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، فرمالدهید یکی از مواد شناخته شده‌ی سرطان زاست. اگر چه بیشتر سالن‌های زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدهید استفاده می‌کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدهید از سطح پوست پیشگیری کند. برخورد فرمالدهید با پوست و استنشاق بخار آن از اصلی‌ترین عوامل خطرآفرین هستند.

۵. عوارض کراتین مو برای آرایشگرها

بین کسی که سالی یک الی دو بار از کراتین استفاده می‌کند و کسی که تقریباً هر روز در معرض مواد کراتین قرار می‌گیرد تفاوت‌های زیادی وجود دارد. آرایشگران تقریباً روزانه با مواد کراتین درگیر هستند و مواد شیمیای آن به خصوص فرمالدهید را تنفس می‌کنند. طبق گزارشات FDA این ماده سرطان‌زا ست و تنفس بخار یا خوردن آن، موجب ابتلا به سرطان می‌شود. همچنین دیگر عوارض قرارگیری در معرض فرمالدهید سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و خونریزی از بینی است. استفاده از ماسک‌هایی با فیلتر بسیار قوی هنگام انجام کراتینه ضروری است.

نظر پزشکان در مورد کراتین مو چیست؟

پزشکان در مورد کراتین مو زنانه نظرات ضد و نقیضی دارند. برخی از پزشکان استفاده از کراتین را برای بیمارانی که مبتلا به سرطان، بیماری‌های قلب و عروق، آلرژی، آسم، بیماری‌های مزمن تنفسی و ریه هستند اصلاً توصیه نمی‌کنند و معتقدند که عوارض این کار بسیار بیشتر از فواید آن است. برخی پزشکان معتقدند کراتین اگر به صورت کنترل شده و در فاصله‌های زمانی زیادی انجام شود برای سلامتی مضر نیست. اما نباید فراموش کنیم که کراتین‌ها چه از مشتقات حیوانی ساخته شده باشند و چه از مشتقات گیاهی، حاوی فرمالدهید هستند و این ماده به صورت کلی برای سلامتی مضر است.

کراتینه کردن مو در دوران بارداری مجاز است؟

انجام کراتین مو در بارداری

کراتینه کردن مو در دوران بارداری اکیدا ممنوع می‌باشد. همانطور که گفتیم کراتین حاوی مواد شیمیایی به خصوص گاز فرمالدهید است. تنفس این گاز برای افراد باردار بسیار مضر است و خانم‌های بارداری در دوران بارداری نباید در معرض اینگونه مواد شیمیایی قرار بگیرند. حتی اگر در یک سالن زیبایی فرد دیگری در حال کراتین کردن مو‌هایش باشد، مادر باردار باید محیط را ترک کند.

کراتین مو چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام کراتین به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان حرفه‌ای بودن آرایشگر شما، میزان پری و طول مو‌های شما از عوامل تأثیرگذار روی مدت زمان کراتین هستند. با توجه به این عوامل کراتین ممکن است بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد.

ماندگاری کراتین مو چقدر است؟

ماندگاری کراتین به کیفیت انجام کار توسط آرایشگر و مراقبت‌های شما از مو‌های کراتینه شده بستگی دارد. معمولاً ماندگاری کراتین به طور متوسط 4 تا 6 ماه است. بعد از گذشت این مدت زمان در صورت تمایل می‌توانید مو‌های ریشه که به تازگی رشد کردند و مو‌های کراتینه شده‌ی قدیمی را مجدد کراتین کنید.

مراقبت از مو‌ها بعد از کراتین، چطور بعد از کراتین از موهایم مراقبت کنم؟

مراقبت بعد از کراتین مو

مراقبت از مو‌ها بعد از کراتین بسیار مهم و ضروری است. برای مراقبت از مو‌ها بعد از کراتین نیاز به استفاده از روش‌های ابتدایی و روش‌های تقویتی دارید. برای یادگیری کامل مراقبت از مو‌ها بعد از کراتین به مقاله‌ی مراقبت های بعد از کراتینه مو سر بزنید.

روش‌های ابتدایی

 • 3 روز اول مو‌هایتان به به هیچ عنوان نشورید، خیس نکنید و نبندید.
 • با مو‌های باز بخوابید.
 • مو‌هایتان را هر ماه نوک‌گیری کنید.

روش‌های تقویتی

همچنین از روش‌های تقویتی مانند شامپو بدون سولفات و ماسک مو می‌توانید استفاده کنید:

شامپو بدون سولفات

پس از کراتین مو‌ها شدید به مراقبت نیاز دارند و این یکی از معایب کراتینه مو است، یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از شامپو بدون سولفات است زیرا شامپو‌های خشن و سولفات دار به مرور زمان حالت کراتین را از بین می‌برند و ماندگاری‌اش را کم می‌کنند. شامپو ونتی پیو فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضر و بسیار ملایم است. برای خرید شامپو بدون سولفات این برند به فروشگاه اینترنتی ونتی یپو مراجعه کنید. این شامپو حالت مو‌هایتان را حفظ می‌کند و از نرم و لطافت مو‌هایتان مراقبت می‌کند.

ماسک مو

برای استفاده از ماسک مو هم باید حتماً از ماسک‌های بدون سولفات و پارابن استفاده کنید. ماسک مو تقویتی و ماسک مو تکنیکای ونتی پیو؛ هر دو ماسک مو، مناسب برای مو‌های کراتینه شده و فاقد سولفات و پارابن هستند که به تثبیت کراتینه‌ موهایتان و ترمیم آن ها کمک می‌کنند.

گزینه‌های جایگزین کراتین مو چه هستند؟

جایگزین های کراتینه مو

اگر به هر دلیلی تمایل به انجام کراتین ندارید می‌توانید از گزینه‌های درمانی یا تقویتی جایگزین استفاده کنید.

ماسک مو خانگی

استفاده از ماسک مو‌ داخل حمام یک گزینه‌ی امن و مناسب برای کسانی ست که می‌خواهند مو‌هایشان را به آرامی ترمیم کنند و از نرمی و زیبایی آن لذت ببرند.

روغن تراپی

روغن تراپی به کمک روغن‌های اصل و با کیفیت یک روش بسیار امن، آسان و کارآمد برای نرم کردن مو‌ها، از بین بردن وز آن‌ها و ابریشمی کردنشان است.

داشتن یک روتین مراقبتی

مراقبت روزانه، هفتگی و ماهانه از مو‌هایتان یک روش بسیار مناسب برای داشتن مو‌هایی نرم و ابریشمی است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی “روتین مراقبت از مو” سر بزنید.

بوتاکس مو

در این روش از نرم کنندگی عمیق مو استفاده می‌شود. موادی مانند پروتئین، اسید، لیپید و ویتامین وارد منافذ مو می‌شوند و به درخشندگی و سلامت مو‌ها کمک می‌کنند. این روش صافی زیادی ندارد و جهت درمان مو‌های آسیب دیده استفاده می‌شود.

پروتئین تراپی

یکی دیگر از روش‌های درمانی برای احیای مو‌های آسیب دیده، خشک، وز و کدر است. در این روش پروتئین‌های ضروری مو تأمین می‌شود و وز، خشکی و آسیب مو‌ها بسیار کمتر می‌شود. این روش روی حالت مو‌ها تأثیر زیادی ندارد اما ظاهری شاداب و براق به مو‌ها می‌دهد و از وز مو میکاهد به همین دلیل ممکن است کمی تغییرات را در ظاهر مو‌ها تجربه کنید.

عکس کراتین مو؛ قبل و بعد از کراتین

چند عکس از موهای کراتین شده، قبل و بعد از کراتین:

عکس کراتین مو
عکس کراتینه کردن مو
عکس کراتین مو قبل و بعد

روتین های بعد از کراتین مو و برند ونتی پیو

ونتی پیو به صورت تخصصی کار مراقبت از مو‌ها را به عهده دارد. این برند محصولات باکیفیتی جهت ترمیم هرگونه آسیب و مشکل برای مو‌ها تولید می‌کند. اگر بخواهیم در مورد کراتین صادق باشیم باید بگوییم که کراتین موجب آسیب زدن به مو‌ها می‌شود و برند ونتی پیو هم برای رفع این مشکل بهترین شامپو‌ها و ماسک مو‌ها را برای ترمیم مو‌هایتان ارائه کرده است.

سؤالات متداول

۱. کراتین مو چیست و چه کاربردی دارد؟

کراتین مو عمل صافی و احیای مو‌های آسیب دیده، خشک و وز است. این عمل درمانی نمی‌باشد اما در انتها مو‌هایتان ظاهری نرم و ابریشمی به دست می‌آورد که حاصل فعالیت مواد شیمیایی و حرارت بالا است.

۲. فاصله بین دو کراتین مو چقدر است؟

ماندگاری کراتین به جنس موی هر فرد بستگی دارد که این مدت به طور معمول بین 3 تا 6 ماه است. پس از گذشت این زمان شما باید برای تمدید کراتین مراجعه کنید.

۳. فواید و مضرات کراتین مو چه هستند؟

فواید کراتینه مو ظاهری آراسته و صرفه‌جویی در زمان است. مضرات آن شامل آسیب دیدن مو‌ها، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و ریزش احتمالی مو است.

راهنمای مطالعه

5 پاسخ

 1. من خودم موهام خیلی وز و خشک بود و کراتین کردم. الان واقعا راضیم خیلی راحت شدم.

 2. خیلی وقته تو فکرشم که موهامو کراتین کنم یا نه. توی این مقاله جواب همه سوالامو گرفتم. ممنون

  1. ممنون از همراهیتون. خوشحالم تونستید جواب سؤالاتونو پیدا کنید

  1. بهارک عزیز ماندگاری کراتین بستگی به موادی که براتون استفاده میشه داره
   اگر مواد خوبی باشه و مراقبتتون هم خوب باشه 6 ماه تا 1 سال ماندگاری داره و بعد از این مدت باید برید برای ریشه گیری ❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *