logo
pic for hero

تمام روش های اصولی و علمیِ، مراقبت بعد از کراتینه مو

راهنمای مطالعه
مراقبت های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو از واجبات است. زیرا کراتین مو یک روشی درمانی نیست و یک روش آرایشی-زیبایی است. پس از انجام پروسه‌ی کراتین شما با مو‌هایی نرم، صاف و ابریشیمی رو به رو خواهید شد که تا چندین ماه ماندگاری دارند. اما یک نکته‌ی مهم که نباید فراموش کنید این است که زمان انجام کراتین شما از مواد شیمیایی و حرارت بسیار زیاد روی مو‌هایتان استفاده کرده اید، که این موارد آسیب بسیار جدی به مو‌ها وارد می‌کنند. در ادامه روش های مراقبت از مو کراتینه شده را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید جلوی آسیب‌های احتمالی را بگیرید یا آن‌ها را ترمیم کنید.
پس از انجام کراتین مو‌ها به شدت حساس و ضعیف می‌شوند و نیاز به مراقبت زیادی دارند. روش های مراقبت بعد از کراتینه مو به چند دسته تقسیم تقسیم می‌شوند؛ روش‌های مراقبتی معمول از مو‌ها و روش‌های تقویتی و ترمیم‌کننده. در ادامه ما به شما می‌گوییم که چطور از مو‌های کراتین شده‌تان مراقبت کنید.

مراقبت‌های اولیه بعد از کراتینه

در روش‌های معمول مراقبت‌های بعد کراتین مو، یعنی بلافاصله پس از کراتین تا 72 ساعت باید از موارد زیر پیروی کنید:

 • 72 ساعت حمام نکنید یا به عبارتی مو‌هایتان را نشورید. رطوبت باعث می‌شود که کراتین مو‌هایتان خراب شود، پس در 72 ساعت اول هر زمان که مو‌هایتان خیس شد آن را خشک کنید و پس از 72 ساعت و شستن مو‌هایتان از باد مستقیم سشوآر برای صاف کردن مو‌ها استفاده کنید.
 • فعالیت بدنی شدید نداشته باشید، عرق کردن مانند خیس کردن مو‌ها موجب از بین رفتن خاصیت مواد کراتین می‌شود.
 • موهایتا را نبندید؛ پس از کراتین مو‌ها به شدت آسیب‌پذیر و شکل‌پذیر هستند. بستن مو‌ها باعث می‌شود روی مو‌هایتان رد کش باقی بماند یا فرورفتگی‌هایی روی مو‌هایتان به وجود بیاید که قابل ترمیم نخواهند بود.
 • از روبالشتی ابریشمی استفاده کنید تا تار‌های حساس مو‌هایتان دچار موج یا چین خوردگی نشوند.

مراقبت‌های ثانویه بعد از کراتین

 • کمتر به استخر یا دریا بروید. آب شور و کلر موجود در استخر موجب از بین رفتن اثر کراتین می‌شود.
 • مو‌هایتان را هر ماه نوک‌گیری کنید تا دچار موخوره و خشکی نوک مو‌ها نشوید.
 • از شامپو و نرم‌کننده فاقد سولفات استفاده کنید.
 • تعداد دفعات شستشوی مو‌هایتان را کاهش بدهید.
 • تا 3 هفته از مواد شیمیایی که PH مو را تغییر می‌دهند استفاده نکنید.
 • مو‌های کراتین شده‌ی خود را زیاد لمس نکنید، این کار موجب افزایش چربی مو‌ها و حالت گرفتن آن می‌شود که در نهایت نتیجه‌ی کراتین شما را خراب می‌کند.
 • عینک آفتابی، تل، کلیپس یا گیره مو را روی مو‌های کراتین شده قرار ندهید، این اجسام روی مو‌ها حالت ایجاد می‌کنند و موجب ایجاد موج روی مو‌هایتان می‌شوند.
 • مو‌های کراتین شده را در معرض نور خورشید قرار ندهید. اشعه یو وی نور خورشید برای پوست و مو بسیار مضر است و موجب خشکی و آسیب دیدن مو‌ها می‌شود. مو‌های دکلره شده از مو‌های نرمال حساس‌تر هستند به همین دلیل اصلاً نباید در معرض مستقیم نور خورشید به خصوص برای مدت طولانی، قرار بگیرند.
 • برای مراقبت از موی کراتینه شده نیاز است که از مواد تقویت‌کننده و ترمیمی برای این مو‌ها استفاده کنید تا آسیب‌ها ناشی از کراتین را درمان کنید.
 • بعد از کراتینه كردن مو از چه شامپویی استفاده کنیم؟ سولفات موجود در شامپو‌ها موجب از بین رفتن اثر کراتین می‌شوند و برای شستشو باید از شامپوی فاقد سولفات استفاده شود. اما به خاطر داشته باشید که شامپو‌های فاقد سولفات بسیار ملایم هستند و به همین دلیل گاهی اوقات چربی‌های کف سر را به خوبی تمیز نمی‌کنند. همین مسأله موجب تجمع چربی در منافذ سر و در پی آن باعث ریزش مو می‌شود. اگر شما هفته‌ای 3 بار مو‌هایتان را می‌شورید 2 بار از شامپو فاقد سولفات ونتی پیو و یک بار از شامپو سولفات دار استفاده کنید. میتوانید برای مراقبت از مو‌های کراتینه شده از شامپو بدون سولفات ونتی پیو استفاده کنید. برای خرید شامپو بدون سولفات میتوانید همین الان اقدام کنید.
 • بعد از کراتینه مو از چه ماسکی استفاده کنیم؟ از ماسک مو‌هایی استفاده کنید که فاقد سولفات و پارابن هستند. در ادامه ماسک‌های فاقد سولفات و پارابن ونتی پیو را به شما معرفی می‌کنیم و شما را با خواص این ماسک‌ها آشنا می‌کنیم.

ماسک مو تقویتی

این محصول به ماسک مغذی مو معروف است زیرا کار آن غذارسانی به موهاست. مو‌های شما با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و حرارت دچار پوکی و کمبود ویتامین و مواد مفید می‌شوند. این ماسک وظیفه‌ی رساندن این مواد مفید به مو‌ها را دارد. این محصول فاقد پارابن و سولفات است و به کراتین شما آسیبی نمی‌رساند و ماندگاری آن را حفظ می‌کند. اگر مو‌هایتان به دلیل کراتین خشک و آسیب دیده شده است با این ماسک غذای لازم را به آن‌ها برسانید و تقویت‌شان کنید.

ماسک مو تکنیکا

این ماسک مو فاقد پارابن و سولفات است و به صورت اختصاصی برای مو‌های کراتینه و رنگ شده تولید شده است. این ماسک با ترمیم تار‌های آسیب دیده‌ی مو نرمی و لطافت مو‌هایتان را بر می‌گرداند و در استفاده‌ی دراز مدت تمامی آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و حرارت را از بین می‌برد. همچنین این محصول که فاقد سولفات و پارابن است به اثربخشی کراتین شما آسیب نمی‌رساند و ماندگاری آن را حفظ می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با ماسک موهای ونتی پیو وارد صفحه دسته بندی “ماسک مو بدون سولفات” شوید تا به خوبی با این محصولات بی نظیر آشنا بشوید.

نحوه استفاده از ماسک مو بعد از کراتینه

برای استفاده از ماسک مو پس از کراتینه باید 3 روز صبر کنید. 72 ساعت پس از کراتینه مو‌هایتان نباید خیس شوند. زمان شستشوی مو بعد از کراتینه پس از گذشت 3 روز است. پس از گذشت این زمان می‌توانید از ماسک مو در حمام استفاده کنید. نحوه استفاده از ماسک مو بعد از کراتینه به این صورت است که ابتدا مو‌هایتان را با شامپو بدون سولفات شستشو بدهید و تمیز کنید. سپس مو‌هایتان را کمی فشار بدهید و آبش را بکشید؛ اگر بتوانید در این مرحله از یک حوله نخی استفاده کنید خیلی بهتر است زیرا مو‌های نیمه خشک ماسک را بهتر جذب می‌کنند. سپس ساقه‌ی مو‌هایتان را به ماسک مو آغشته کنید و به آرامی ماساژ بدهید. اجازه بدهید ماسک مو بین 3 تا 5 دقیقه روی مو‌هایتان بماند و سپس آبکشی کنید.

بعد از کراتینه مو از چه روغنی استفاده کنیم؟

بعد از کراتینه مو از چه روغنی استفاده کنیم
استفاده از روغن هایی همچون آرگان بعد از کراتینه کردن موها

استفاده از روغن‌ها یا به عبارتی روغن تراپی مو‌ها بعد از کراتین یک کار بسیار سودمند برای سلامتی مو‌هایتان است. برای روغن تراپی مو‌هایتان پس از کراتین باید حتماً از روغن‌های سبک استفاده کنید. استفاده از روغن‌های سنگین مانند روغن نارگیل موجب صدمه به مواد کراتین و ایجاد سنگینی و چربی روی مو‌هایتان می‌شود. برای روغن تراپی مو‌های کراتین می‌توانید از روغن‌های سبک مانند روغن آرگان، روغن جوجوبا یا روغن بادام استفاده کنید.
پیشنهاد ما این است که بعد از کراتینه مو از روغن آرگان ونتی پیو استفاده کنید. این روغن آرگان 100 درصد اصل و محصول ایتالیا است که با بهترین کیفیت تولید شده است. از این روغن می‌توانید به عنوان تقویت‌کننده‌ی ساقه‌ی مو و ریشه‌ی مو استفاده کنید. می‌توانید 2 الی 3 ساعت قبل از حمام ریشه و ساقه‌ی مو‌هایتان را به روغن آرگان آغشته کنید و سپس مو‌هایتان را بشورید. استفاده از این روغن برای ریزش مو باعث جلوگیری از ریزش و تقویت رشد مو و برای ساقه موجب نرمی، لطافت و ترمیم آسیب‌ها می‌شود. برای خرید روغن آرگان می‌توانید به صفحه محصول این روغن مراجعه کنید.

معرفی روغن آرگان ونتی پیو

 • حجم محصول: ۶۰ میل
 • 100% خالص و بدون افزودنی
 • بسیار سبک و بدون چرب کردن موها
 • قدرت جذب به شدت بالا
 • نرم کننده و مرطوبت کننده بسیار قوی مو
 • مناسب برای انواع مو از جمله موهای خشک
 • مناسب برای موهای آسیب دیده از رنگ یا دکلره و کراتینه
 • خوش بو و بدون بوی بد (متمایز با سایر محصولات بازار)
 • بدون مواد حساسیت­ زا
روغن آرگان اصل ونتی پیو
روغن آرگان ونتی پیو | محصول ایتالیا
قیمت :869,000 تومان
امتیاز مصرف کنندگان
4.76/5

نحوه شستشوی مو بعد از کراتینه

نحوه شستشوی مو بعد از کراتینه

برای شستشوی مو بعد از کراتینه باید 3 روز یا 72 ساعت صبر کنید. این نکته بسیار مهم است زیرا تثبیت مواد کراتین در سه روز ابتدایی انجام می‌شود و در صورت رعایت نکردن با مو‌هایی بد حالت رو به رو خواهید شد. نحوه شستن مو بعد از کراتین به این صورت است که پس از گذشت 3 روز با استفاده از شامپو (ترجیحا بدون سولفات) به نرمی و ملایمت مو‌هایتان را شستشو بدهید. شامپو بدون سولفات ونتی پیو همانطور که از نامش پیداست یک شامپو فاقد سولفات، بسیار ملایم و مناسب برای مو‌های کراتینه شده است. سولفات موجب می‌شود که حالت مو‌های کراتینه شده پس از مدتی بهم بریزد به همین دلیل افرادی که مو‌هایشان را کراتین کردند باید حتماً از شامپو‌های فاقد سولفات استفاده کنند. برای شستن مو‌های کراتینه شده از آب ولرم استفاده کنید زیرا آب داغ موجب بدحالت شدن مو‌ها می‌شود.
روش شستشوی مو‌های کراتین شده بسیار مهم است. هنگام شستن مو‌هایتان این کار را به آرامی انجام بدهید و سعی کنید به مو‌هایتان چنگ نزنید و آن‌ها را نکشید. یک روش ساده و عالی برای کاهش ریزش مو‌ها (که ممکن است پس از کراتین تجربه کنید) شستن مو‌های به صورت نشسته است. این روش یک روش سنتی برای شستن موهاست که خانم‌های مسن هنوز هم از این روش برای شستن مو‌هایشان استفاده می‌کنند.

برای یادگیری دقیق‌تر طرز شست و شوی موهای کراتین شده می‌توانید از فیلم شستن مو بعد از کراتینه، با کلیک بر روی لینک زیر استفاده کنید:

فیلم شستن مو بعد از کراتینه – یوتیوب

مراقب باشید که زمان استفاده از این روش زیر دوش ننشینید، زیرا فشار آب دوش باعث زیاد شدن ریزش مو‌هایتان می‌شود. برای استفاده از این روش یک ظرف را پر آب کنید و پس از شستشوی سرتان با یک ظرف کوچک‌تر روی سرتان آب بریزید تا کف‌ها کاملاً شسته شوند.

طرز خوابیدن بعد از کراتینه مو

طرز خوابیدن بعد از کراتینه مو

طرز خوابیدن بعد از کراتینه مو بسیار مهم است زیرا 3 روز اول پس از کراتین مو در حساس‌ترین حالت خودش قرار دارد و اگر مو‌ها دچار چین خوردگی شوند یا حالت بگیرند نتیجه‌ی کراتین دچار مشکل می‌شود. برای خوابیدن در 3 روز ابتدایی پس از کراتین نکات زیر را رعایت کنید.

 • پس از کراتین از بالش‌های ابریشیمی برای خوابیدن استفاده کنید.
 • مو‌هایتان را نبندید و در کلاه خواب قرار ندهید. موهایتا را ر‌ها و آزاد بالای سرتان قرار بدهید.
 • پس از بیدار شدن مو‌هایتان را شانه بزنید.
 • اگر پس از شانه زدن مو‌هایتان هم چنان چین داشت از اتو مو برای صاف کردن آن استفاده کنید. مراقب باشید مو‌هایتان را نسوزانید.

نحوه و زمان بستن مو بعد از کراتین

مو‌های کراتینه شده به سرعت حالت می‌گیرند. می‌دانید که 3 روز اول پس از کراتین نباید اصلاً مو‌هایتان را ببندید، اما پس از 3 روز چطور؟ نحوه بستن مو بعد از کراتین به این صورت است؛ پس از سه روز می‌توانید مو‌هایتان را با کش مو‌های نرم به آرامی ببندید اما باید توجه داشته باشید مدل بستن موی کراتین شده با موی معمولی متفاوت است. نباید اجازه بدهید مو‌هایتان مدت زیادی بسته بماند زیرا در این صورت امکان حالت گرفتن مو‌هایتان وجود دارد و به صافی بعد از کراتین دست پیدا نخواهید کرد. در صورت بافت مو‌هایتان یا بستن آن‌ها با کلیپس نیز هر چند ساعت یک بار مو‌هایتان را باز کنید تا مانع از حالت گرفتن آن‌ها بشوید. حدالامکان سعی م کنید از مدل های ساده تر در روزهای اول استفاده کنید.

نحوه شانه زدن مو‌های کراتینه شده

شانه زدن مو‌های کراتینه شده

بهتر است هر روز مو‌های کراتین شده خود را شانه کنید؛ برای شانه کردن مو‌های کراتین شده از موارد زیر پیروی کنید:

 • برای شانه زدن مو‌های کراتین شده این کار را به نرمی و آرامی انجام بدهید و مو‌هایتان را نکشید.
 • از شانه برای باز کردن گره‌ی مو‌هایتان استفاده نکنید و در صورت گره داشتن مو‌هایتان از اسپری آب یا اسپری ونتی پیو برای مرطوب کردن مو‌ها استفاده کنید و سپس مو‌هایتان را شانه کنید.
 • از برس حرارتی و فلزی برای شانه کردن مو‌هایتان استفاده نکنید.

نحوه سشوار کشیدن مو‌های کراتینه شده

نحوه سشوار کشیدن موهای کراتینه شده

نحوه سشوار کشیدن مو‌های کراتینه شده به این صورت است که پس از اینکه مو‌هایتان را کراتین کردید دیگر نیازی به سشوآر کشیدن‌های طولانی و سخت ندارید. سشوار بعد از کراتینه کار بسیار ساده‌ای است. کافیست باد مستقیم سشوار را از بالا روی مو‌هایتان بگیرید تا خودشان خشک شوند. پس از خشک شدن دقیقاً مانند گذشته حالت صاف و شلاقی خودشان را به دست می‌آورند. مراقب باشید که باد سشوار را زیاد روی یک نقطه متمرکز نکنید تا از سوزاندن مو‌هایتان جلوگیری کنید.

اتو کردن مو‌های کراتین شده

اتو کردن مو‌های کراتین شده

پس از کراتین می‌توانید از اتو مو استفاده کنید اما اگر خوب از مو‌هایتان مراقبت کرده باشید، مو‌هایتان صاف و شلاقی خواهد بود به همین علت نیازی به استفاده از اتو مو نیز نخواهید داشت. اما در صورت تمایل می‌توانید با درجه‌ی کم و ملایم اتو مو مو‌هایتان را صاف کنید و حالت‌های به وجود آمده‌ی احتمالی را از بین ببرید. در نظر داشته باشید که مو‌های کراتینه نیز مانند مو‌های عادی با اتوکشی زیاد دچار خشکی بیش از اندازه و آسیب می‌شوند.

نحوه کوتاه کردن مو‌های کراتینه شده

بهتر است قبل از انجام کراتین مو‌هایتان را کوتاه کنید تا هم کراتین‌تان راحت‌تر انجام شود و هم هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید. اما پس از کراتین نوک مو‌ها دچار خشکی می‌شوند و همین مسأله موجب ایجاد موخوره می‌شود. برای از بین بردن موخوره فقط یک راه حل واقعی وجود دارد و آن هم کوتاه کردن موهاست. هر ماه مو‌هایتان را نوک‌گیری کنید تا تارمو‌های خشک شده و آسیب دیده را از بین ببرید و دچار موخوره نشوید. اگر هم قصد دارید که مو‌هایتان را کوتاه کنید می‌توانید به راحتی این کار را انجام بدهید و کراتین مو‌هایتان هیچ محدودیتی برای کوتاه کردن مو‌هایتان به وجود نمی‌آورد.

رنگ کردن مو‌های کراتینه شده

یکی از مراقبت های بعد کراتین مو که خیلی هم مهم است رنگ نکردن موها است. رنگ کردن مو‌ها پس از کراتین به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. به دلیل اینکه:

 • مو‌های کراتین شده پس از رنگ کردن دچار مشکل می‌شوند و خواص کراتین تا حد زیادی از بین می‌رود و با مو‌هایی بدحالت و خشک رو به رو خواهید شد.
 • رنگ مو روی مو‌های کراتین شده به خوبی نمی‌شیند و همین مسأله موجب می‌شود رنگ دلخواه‌تان به دست نیاید و مو‌هایتان به رنگی عجیب که هیچ ربطی به رنگ استفاده شده تان ندارد، در بیاید.
 • کراتین یک ماده‌ی شیمیایی است که این ماده روی مو‌هایتان تأثیر بسیار قوی می‌گذارد، رنگ کردن موی کراتینه شده با سلاخی کردن تارمو‌هایتان هیچ فرقی ندارد و موجب سوختگی و از بین رفتن مو‌هایتان می‌شود.
 • در صورت تمایل به رنگ کردن پس از کراتین به مدت حداقل 6 ماه صبر کنید و سپس اقدام کنید.

رژیم غذایی پس از کراتین

رژیم غذایی پس از کراتین

رژیم غذایی مناسب روی تمامی بخش‌های بدن شما تأثیر می‌گذارد و سلامت پوست و مو تا حد زیادی به تغذیه‌ی شما ربط دارد اما رژیم غذایی روی کراتین تأثیری ندارد زیرا کراتین یک کار آرایشی است و یک لایه‌ی محافظ خارجی روی موهاست که تحت تأثیر عوامل درونی بدن قرار نمی‌گیرد. در نتیجه داشتن رژیم غذایی سالم ارتباطی به مراقبت های بعد از کراتین ندارد. اما در هر صورت به شما پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن بدنی سالم، روحیه‌ای شاداب و پوست و موی درخشان حتماً رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

مو‌های کراتینه و ونتی پیو

اگر مو‌هایتان را کراتین کرده‌اید و مو‌هایتان دچار آسیب دیدگی شده‌اند اصلاً نگران نباشید زیرا ونتی پیو برای درمان آسیب مو‌هایتان بهترین محصولات را در اختیارتان می‌گذارد. در ونتی پیو هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی، زیبایی و رضایت شما از خودتان نیست. تمامی این مجموعه در خدمت حال خوش دل شماست.

همچنین اگر علاقه مند هستید از کراتین مو و مزایا و معایب آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورید؛ میتوانید به مقاله کراتین مو چیست از همین مجله ونتی مراجعه کنید.

 

سؤالات متداول

۱. آیا کراتین باعث آسیب دیدگی مو‌ها می‌شود؟

پاسخ صادقانه، بله است. برای انجام این روش از مواد شیمیایی و حرارت بسیار زیاد استفاده می‌شود پس آسیب دیدن مو‌هایتان غیرقابل اجتناب اما قابل مدیریت است.

۲. مراقبت‌های بعد از کراتین مو چیست؟

برای به حداقل رساندن آسیب‌ها و تثبیت کراتین باید از روش‌های زیر پیروی کنید:

 • 3 روز اول مو‌هایتان را نشورید، خیس نکنید و نبندید.
 • 3 روز اول هنگام خواب مو‌هایتان را باز بگذارید.
 • هر ماه نوک‌گیری انجام بدهید.
 • از شامپو بدون سولفات ونتی پیو استفاده کنید.
 • از ماسک مو‌های فاقد سولفات و پارابن ونتی پیو استفاده کنید.

۳. آیا کراتین درمانی است؟

خیر، کراتین یک روش درمانی نیست بلکه یک روش آرایشی-زیبایی است.

راهنمای مطالعه

2 پاسخ

  1. اهورا جان برای وضو مقدار آبی که استفاده میشه خیلی کمه و موها خیلی خیس نمیشه در نتیجه استفاده از سشوار الزامی نیست. اما این مسئله باز هم به مواد مودر استفاده بستگی داره. پیشنهاد میکنم جایی که کراتین انجام دادید هم این سوال رو بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *