logo
pic for hero

مقصر پنهان؛ علت وز شدن مو بعد از کراتینه چیست؟

راهنمای مطالعه
علت وز شدن مو بعد از کراتینه

داشتن موهایی ابریشمی و صاف از طریق کراتینه سفری است که با وعده‌ها، انتظارات و البته یک سؤال مهم آغاز می‌شود! در کنار صافی و درخششی که هدف اصلی کراتین مو است، علت وز شدن مو بعد از کراتینه چیست؟ چرا به جای موهایی صاف و براق، مویی موج‌دار نصیب من شده است؟

بیایید قبل از پرداختن به پیچیدگی‌های این روش، دلایلی را بررسی کنیم که کراتینه را تبدیل به یک چراغ امید برای افراد می‌کند. کراتینه‌ی مو فقط ظاهری زیبا به موهایتان نمی‌بخشد، بلکه از موهای شما در برابر آسیب‌ها و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند. به‌علاوه کراتینه کردن مو، باعث جلوگیری از موخوره هم می‌شود.

دانستن همین مزایای کم هم برای انتخاب کراتینه به منظور داشتن موهایی زیبا و سالم کافی است، ولی ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که کراتینه مقصر همان چیزی می‌شود که ادعا داشت آن را برطرف می‌کند. قاعدتاً شما باید با موهای وز، فر و موج‌دار پس از کراتین خاحافظی کنید، اما اگر اینطور نباشد چطور؟ برای اینکه این موضوع را به‌طور کامل درک کنیم، باید علت وز شدن و علت فر شدن مو بعد از کراتینه را بشناسیم.

چرا بعد از کراتینه موهای من هنوز وز می‌شود؟

وز شدن مو بعد از کراتین

روش‌های کراتینه برای صاف شدن مو به‌طور موقت مفید است و اثر آن باید حدود 12 هفته باقی بماند. اما در برخی موارد، ممکن است اتفاق بیفتد که بعد از آن تفاوتی که مورد نظرتان است را احساس نکنید! وز شدن مو بعد از کراتینه می‌تواند دلسردکننده باشد، به‌خصوص زمانی که انتظار موهای ابریشمی را داشتید. درحالیکه این روش برای کاهش وز شدن مو و بهبود صافی مو انجام می‌شود، دلایلی وجود دارد که علت موج دار شدن مو بعد از کراتینه هستند و بعد از آن شما ممکن است همچنان وز شدن مو بعد از کراتین را تجربه کنید.

3 تا از مهم‌ترین و متداول‌ترین علت وز شدن مو پس از کراتینه شامل عدم مراقبت مناسب از آن در طول 72 ساعت پس از کراتینه، شستن آن با شامپوی نامناسب و یا عدم انجام درست کراتینه در سالن آرایشی است. البته دلایل بیشتری هم وجود دارند که در ادامه آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

ولی پیش از آن، اگر بخواهیم مهم‌ترین ترفند را فقط در یک جمله به شما بگوییم این است: مراقبت مناسب با استفاده از محصولات مناسب!

1. عواقب نادیده گرفتن مراقبت های بعد از کراتینه

عواقب عدم مراقبت مناسب پس از کراتینه

اگر به‌دنبال پاسخ برای سؤال چرا بعد کراتین موهام صاف نشد؟ هستید، باید بدانید که رایج‌ترین دلیلی که کراتینه تأثیر نمی‌گذارد، پیروی نکردن از دستورالعمل‌های پس از آن است. متأسفانه مواقعی وجود دارد که آرایشگران این قسمت را به‌خوبی توضیح نمی‌دهند یا افراد آن طور که باید آن را جدی نمی‌گیرند، بنابراین نتایج کراتینه چندان خوب نخواهد شد.
بلافاصله پس از کراتینه، باید این کارها را به مدت 3 روز انجام ندهید:

  • به هیچ وجه موهای خود را نشویید یا خیس نکنید (مواظب بخار حاصل از حمام یا هنگام شستن صورت خود نیز باشید).
  • از زدن عطر یا محصولات دیگر به موهای خود (یا حتی روغن) خودداری کنید.
  • موهای خود را نبندید؛ چه به حالت دم اسبی چه با گیره سر! (موهای شما باید همیشه شل باشد).

به‌عنوان یک نکته‌ی اضافه، باید هر روز موهای خود را به‌خوبی برس بزنید تا از گره خوردن جلوگیری کنید. پس از 3 روز، می توانید موهای خود را بشویید و به مراقبت‌های معمول خود ادامه دهید. یکی از راه‌های مراقبت از موهای کراتینه، استفاده از روغن آرگان اصل است. روغن آرگان اصل به حفظ سلامت موهای شما کمک کرده و باعث می‌شود حالت خود را حفظ کنند، البته به شرط اینکه اصل باشد. اگر می‌خواهید بهترین روغن آرگان را به خود و موهایتان هدیه دهید، می‌توانید روی لینک خرید روغن آرگان اصل کلیک کنید تا خیالتان از بابت سلامت و زیبایی موهایتان راحت شود!

راه‌حل

اگر در طی 72 ساعت از کراتینه خود مراقبت مناسبی انجام نداده‌اید، احتمالاً نمی‌توانید کار زیادی در مورد آن انجام دهید!

بهترین کاری که در این مورد می‌توانید انجام دهید این است که بلافاصله شروع به استفاده از یک درمان ضد وز شدن مو در خانه کنید.

2. انتخاب‌های پشیمان‌کننده؛ وقتی زیبایی با محصولات اشتباه زشت می‌شود

با انتخاب محصولات خوب از کراتینه خود مراقبت کنید

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود موهای شما بعد از کراتینه همچنان وز شوند یا حتی منجر به فر شدن مو بعد از کراتین شود، استفاده نکردن از محصولات مناسب برای نگهداری آن‌ها است. مثلاً شامپوی بدون سولفات یکی از ضروریات حمام بعد از کراتینه محسوب می‌شود که علاوه‌بر کمک به حفظ مواد کراتینه، از چرب شدن موی سر بعد از کراتینه نیز جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید در مورد چرب شدن مو بعد از کراتین، که یکی از مشکلات رایج بعد از کراتینه در کنار وز شدن مو است، اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله ما در این مورد می‌تواند به شما کمک کند.

حقیقت این است که اگر از شامپوی خاصی برای حفظ کراتینه خود استفاده نکنید، تنها با چند بار شست‌پشو می‌توانید اثر آن را از بین ببرید. بنابراین، اگر از محصولات حاوی سولفات استفاده کنید یا در انتخاب محصولات مناسب حساسیتی که باید را به خرج ندهید، متأسفانه هزینه کراتین خود را از دست رفته تلقی کنید!

از طرف دیگر، اگر موهای خود را با محصولات خاص حرفه‌ای بشویید، اثرات کراتین باید حدود 12 هفته باقی بماند.

راه‌حل

بهترین کاری که می‌توانید برای محافظت از کراتینه خود انجام دهید، این است که از شامپو نگهدارنده مخصوص آن از اولین دفعه‌ی شست‌وشو استفاده کنید.

3. آرایشگر یا جنس مو

تاثیر آرایشگر نابلد بر روی موج گرفتن مو بعد از کراتینه

اگر تمام موارد فوق را به‌خوبی انجام داده‌اید و به‌درستی از موهای خود مراقبت کرده‌اید، استفاده نادرست از کراتینه در آرایشگاه ممکن است دلیلی باشد که به نتایج مورد انتظارتان نرسیده‌اید.

البته منظورمان این نیست که الزاماً آرایشگرتان مقصر است! این علت وز شدن مو بعد از کراتینه می‌تواند به علت عدم حرفه‌ای بودن آرایشگر یا نوع موهای شما باشد! درواقع اگر موهای شما به شدت مجعد یا فر هستند، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کراتینه معجزه کند! با این حال، شما همیشه باید یک اثر نرم و کمی آرامش‌بخش روی وز موهای خود احساس کنید.

دلیل دوم هم حرفه‌ای بودن آرایشگرتان است. قبل از رفتن به آرایشگاه مورد نظر، خوب تحقیق کنید و وقتی به آرایشگاه می‌روید، مطمئن شوید که:

  • آرایشگر شما محصول را به گونه‌ای استفاده می‌کند که تمام موهای شما به‌وسیله آن اشباع شود و هیچ قسمت خشکی وجود نداشته باشد.
  • هنگامی که در قسمت سشوار هستید، موهای شما باید 100% خشک و صاف باشند (البته مشاهده بخار طبیعی است).
  • در نهایت، هنگام استفاده از اتو برای آب‌بندی آن، باید آن را 8-15 بار در هر بخش عبور دهند.

اگر آرایشگر شما به این جزئیات توجه کند و از کراتینه با کیفیت استفاده کند، همیشه به نتایج بسیار خوبی دست خواهید یافت.

راه‌حل

در صورتی که همه‌چیز را درست انجام داده‌اید اما کراتینه به‌درستی اعمال نشده است، کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. بدیهی است که محصولات ضد وز شدن مو که علت خشک شدن مو بعد از کراتین را برطرف می‌کند، همیشه به شما کمک می‌کنند تا موهای خود را تحت کنترل داشته باشید، اما اگر به‌درستی استفاده نشوند، نمی‌توانید اثر آن را بازیابی کنید.

بهترین توصیه این است که به آرایشگاهی که این کار را انجام داده‌اند بروید و شرایط را به آنها بگویید که تأثیر کراتینه را احساس نکرده‌اید. آنها احتمالاً به شما کمک می‌کنند تا راه‌‌حلی پیدا کنید، یا حتی پیشنهاد استفاده مجدد از آن را به شما می‌دهند.

4. ماسک مو را فراموش کرده‌اید!

از ماسک موی مناسب برای حفظ کراتینه استفاده نمایید

اگر به دنبال یک علت صاف نشدن موها بعد از کراتین هستید در روتین موی خود به دنبال آن بگردید! استفاده از ماسک مو، یکی از راه‌های مناسب جهت مراقبت از مو است. گنجاندن ماسک مو، در روتین مراقبتی از مو به‌ویژه بعد از انجام کراتین اهمیت زیادی دارد. ماسک مو درواقع نقش یک لایه محافظتی را برای تار موهای شما بازی می‌کند و باعث می‌شود مواد کراتین روی موهای شما بهتر باقی بمانند و تأثیر مواد شوینده و حتی املاح موجود در آب روی موهایتان کمتر شود. پس یک علت موج‌ دار شدن مو بعد از کراتینه برای شما ممکن است عدم استفاده از یک ماسک موی مناسب باشد. اما ماسک موی مناسب چیست؟ ماسک موی مناسب باید فاقد سولفات باشد تا بتواند به حفظ سلامت موهای شما کمک کند. برای مشاهده ماسک مو بدون سولفات و کسب اطلاعات لازم درباره این محصول، حتما راهنمای صفحه محصول ما در این مورد را مطالعه بفرمایید.

معرفی ماسک‌های ونتی پیو

  • هر دو بدون سولفات و پارابن
  • ماسک موی تکنیکا مخصوص موهای رنگ، دکلره و کراتینه شده
  • ماسک غذای مو، مناسب موهای خشک و آسیب دیده
  • ماسک عذای مو دارای قدرت نرم کنندگی شدیدا بالا
venti piu technika mask
ماسک موی تکنیکا ونتی پیو
قیمت :995,000 تومان
امتیاز مصرف کنندگان
4.11/5
venti piu special hair food mask
ماسک غذای مو ونتی پیو
قیمت :738,000 تومان
امتیاز مصرف کنندگان
4.57/5

5. نه به حرارت زیاد!

روش‌های صحیح سشوار کشیدن شما را از شر موج دار شدن مو راحت می‌کند.

یک علت موج ‌دار شدن مو بعد از کراتینه، استفاده از انواع دستگاه‌های حرارتی برای حالت دادن به مو است. هرچقدر پس از کراتینه، از این وسایل بیشتر استفاده کنید، اثر کراتینه را روی موی خود بیشتر کاهش می‌دهید و همین امر منجر به موج افتادن مو بعد از کراتین یا حتی وز شدن موهایتان خواهد شد. البته نمی‌توان به طور کل سشوار یا دیگر وسایل حرارتی را حذف کرد، به همین دلیل نحوه سشوار کشیدن موهای کراتینه شده اهمیت دارد. به این منظور این مقاله را بخوانید تا دیگر استرسی برای سشوار کشیدن موهای کراتینه شده خود نداشته باشید.

۶. ورزش برای سلامتی مفید است؛ ولی برای کراتینه نه!

عرق کردن زیاد و شنا تأثیر کراتینه را کاهش می‌دهد

دیگر علت موج ‌دار شدن مو بعد از کراتینه انجام ورزش است! اگر می‌پرسید چرا پس خواندن ادامه متن را از دست ندهید! استخر رفتن و عرق کردن هنگام ورزش می‌تواند اثر کراتینه شما را از بین ببرد. همانطور که در بالا هم گفتیم، برای ماندگاری کراتین 72 ساعت اولیه اهمیت بالایی دارد. حالا اگر شما در طول سه روز اول، ورزش‌های سنگین انجام دهید و عرق کنید، همین عرق می‌تواند منجر به موج‌دار شدن مو شود و تأثیر کراتین را کم کند.
راه‌حل چیست؟ از انجام ورزش‌های سنگین در طول 3 روز طلایی بعد از کراتین خودداری کنید و اگر به هر دلیلی عرق می‌کنید و موهایتان حالت خود را از دست می‌دهد، بلافاصله با اتو آن را صاف کنید.
اما استخر! ترکیبات موجود در آب استخر می‌تواند باعث از بین رفتن مواد کراتینه شود. در واقع مواد شیمیایی موجود در آب استخر برای موهای کراتینه بیش از حد خشن هستند. اگر زیاد به استخر می‌روید، از ماسک محافظ استفاده کرده و بلافاصله پس از خروج از استخر آن را استفاده کنید.

۷. رنگ به رنگ نباشید!

انواع رنگ مو یک علت مهم فر شدن مو بعد از کراتینه

شما هم از آن دسته خانم‌هایی هستید که زود به زود به فکر تغییر رنگ موی خود می‌افتند؟ اگر اینطور است و قصد کراتین دارید باید بدانید یک علت فر شدن مو بعد از کراتینه همین موضوع است. برای هر نوع رنگ، مش یا حتی هایلایت‌ها از موادی استفاده می‌شود که خشن هستند و می‌توانند ضمن نفوذ به بافت مو، اثرات کراتین را از بین ببرند.
راه‌حل؟ اول از همه سعی کنید در این دوران خیلی رنگ نکنید! دوم اینکه اگر می‌خواهید رنگ موهای خود را عوض کنید، بهترین رنگ‌ها را بخرید، که در میان بهترین‌ها، رنگ موی بدون آمونیاک در صدر است.

8. بیش از حد تمیز نباشید، علت موج دار شدن مو بعد از کراتینه

یک علت وز شدن مو بعد از کراتینه که نتیجه‌ی از بین رفتن مواد کراتین از روی موها است، شستن بیش از حد موها است. حتی اگر از شامپوهای مخصوص کراتین استفاده می‌کنید در شستن موها افراط نکنید! پس اگر به هر دلیلی مجبور به شستن بیش از اندازه موهایتان هستید احتمالاً علت موج ‌دار شدن مو بعد از کراتینه را باید در همین موضوع جستجو کنید!

۹. برس نامناسب؛ علت فر شدن مو بعد از کراتینه

آیا می‌دانستید برس مخصوص کراتین وجود دارد؟ آیا می‌دانید استفاده نکردن از این برس‌ها و استفاده از برس نامرغوب می‌تواند یک علت فر شدن مو بعد از کراتینه باشد؟ اگر نمی‌دانستید حال دیگر می‌دانید! اما وقتی می‌گوییم برس بد منظورمان چیست؟ برس بد یعنی برسی که باعث کشیده شدن بیش‌از اندازه موهایتان شود! این موضوع تأثیر کراتینه را از بین می‌برد و باعث وز شدن موهایتان خواهد شد.

آس مراقبت از موها بعد از کراتین

اهمیت مراقبت از موها پس از انجام کراتین

همانطور که تا اینجا هم متوجه شده‌اید مراقبت بعد از کراتین نقشی تعیین‌کننده در میزان ماندگاری آن دارد. شما هزینه زیادی کردید تا موهایی سالم و درخشان داشته باشید پس حیف است که با عدم توجه کافی به مراقبت‌های بعد از آن، کراتین را بی‌اثر کنید! همانطور که در بالا هم اشاره کردیم استفاده از محصولات مراقبت از موی کراتینه اهمیت بالایی دارد و در صورت عدم دقت کافی در انتخاب این محصولات باید انتظار بازگشت نتایجی را داشته باشید که شما را ناامید خواهند کرد. حالا اگر می‌خواهید محصولاتی خریداری کنید که نگران مراقبت از موی خود نباشید سری به سایت venti piu بزنید، پشیمان نخواهید شد!

سؤالات متداول

۱. مهم‌ترین دلایل وز شدن مو بعد از کراتینه چیست؟

عدم مراقبت درست از مو، استفاده از محصولات بی‌کیفیت و نوع موها و عدم تبحر آرایشگر ازجمله مهم‌ترین این دلایل هستند.

۲. چه شامپویی برای موهای کراتینه شده مناسب است؟

شامپوی بدون سولفات جزء محصولاتی است که داشتن آن برای کسانی که موهای خود را کراتین کرده‌اند ضروری است.

۳. بعد از کراتین بهتر است از چه روغنی برای موهای خود استفاده کنم؟

انواع روغن‌های طبیعی مانند نارگیل و زیتون مناسب هستند اما اگر می‌خواهید بهترین را انتخاب کنید، روغن آرگان اصل را فراموش نکنید!

مژگان شمیرانی
مژگان شمیرانی
دغدغه‌ من ناشی از مشکل همیشگی من با وب فارسی بود و تمام تلاشم را کرده‌ام تا مطالبی جامع و مخاطب پسند، در راستای افزایش سلیقه مخاطب در خواندن مطالبی جذاب بنویسم. باشد که موفق باشم!
راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *