logo
pic for hero

فرق شامپو سولفات و بدون سولفات؛ کدام‌یک انتخاب بهتری است؟

راهنمای مطالعه
فرق شامپو سولفات و بدون سولفات

شما چند بار تاکنون نام شامپو بدون سولفات را شنیده‌اید و چون نمی‌دانستید یعنی چه و چه تفاوتی با شامپوی معمولی دارد از کنار آن رد شده‌اید؟ در دنیای امروز که تلاش ما به سمت زندگی سالم‌تر رفته شامپو بدون سولفات یکی از گرینه‌هایی است که به‌نظر می‌رسد انتخاب آن به معنی اهمیت‌دادن به موها است. شما چقدر به موهایتان اهمیت می‌دهید؟

در ادامه این تفاوت‌ها را بیشتر بررسی می‌کنیم. البته پیش از آن که به این تفاوت‌ها بپردازیم باید بدانید که ابتدا سولفات چیست و چرا در شامپوها وجود دارد.

سولفات چیست و چرا در شامپوها سولفات وجود دارد؟

تفاوت شامپو سولفات و بدون سولفات

هدف از شامپو چیست؟ تمیز کردن چربی از موی سر! سولفات دقیقا همین کار را انجام می‌دهد ولی سولفات از آنجایی‌که ماده‌ای قوی است علاوه‌بر از بین‌بردن چربی و آلودگی از پوست سر، چربی‌هایی که برای مو مفید هستند را هم از بین می‌برد. سولفات از سال 1930 میلادی در شامپوها برای از بین‌بردن انواع چربی و آلودگی استفاده می‌شد. چون این ماده قابلیت ترکیب با آب و روغن را دارد در نتیجه می‌تواند به خوبی وظیفه اصلی خود را انجام دهد. البته همانطور که گفتیم مشکل زمانی آغاز می‌شود که سولفات فرقی بین چربی‌هایی که برای موی سر مفید هستند با چربی‌های مضر و آلودگی‌ها قائل نیست.
درنتیجه این عدم تفاوت بین چربی خوب و بد، شامپو حاوی سولفات می‌تواند پوست سر را خشک‌تر و حساس‌تر کند.
سولفات در شامپوها با اسم سدیم لوریل سولفات (SLS)، سدیم لوریل اتر سولفات(SLES) و آمونیوم لوریل سولفات (ALS) دیده می‌شود. پس دیدن هرکدام از این‌ها در ترکیبات شامپو یعنی شامپوی شما حاوی سولفات است. نکته دیگری که هنگام خرید باید به آن توجه کنید مقدار سولفات موجود در شامپو است. بعضی از کارخانه‌ها ترکیبات خود را از زیاد به کم می‌نویسند پس اگر سولفات در بالای لیست بود، یعنی مقدار زیادی از آن در شامپو استفاده شده و اگر در پایین بود یعنی مقدار کمی در ترکیب شامپو مورد استفاده قرار گرفته است.
هنوز هم با این همه توضیح شک دارید سولفات برای مو ضرر دارد یا نه؟! شاید شما هم باید مثل من تجربه تلخی داشته باشید و رنگ موهایتان که عاشق آن‌ها بوده‌اید کم‌کم با استفاده از شامپو حاوی سولفات ازبین می‌رفت تا باور می‌کردید. البته نیاز به این تجربه تلخ نیست اگر هنوز هم قانع نشده‌اید این مطلب یعنی آیا سولفات برای مو ضرر دارد را بخوانید شاید نظرتان تغییر کرد!

فرق بین شامپو سولفات و بدون سولفات

فرق شامپو بدون سولفات و با سولفات

در جدول زیر فرق بین شامپو سولفات و بدون سولفات را آورده‌ایم تا شما با یک نگاه سریع بتوانید تفاوت این دو را تشخیص دهید. 

شامپو سولفاتشامپو بدون سولفات
ماده اصلی آن سولفات است.ماده اصلی آن دسیل‌گلوکوسید، سولفات‌های لانتانیم و کوکو‌ گلوکوزاید است که بسیار ملایم‌تر از سولفات هستند.
کف فراوان و پاکسازی پوست سرچربی‌های بد را برداشته ولی رطوبت و چربی‌های موردنیاز را حفظ می‌کند.
به‌دلیل قوی‌بودن، این شامپو مناسب موهای چرب است.بیشتر مناسب موهای خشک 
به‌راحتی پخش می‌شود.پخش کردن شامپو بدون سولفات سخت‌تر از شامپو سولفات است و نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.
ازآنجایی‌که سولفات ماده‌ی قوی است قدرت تمیزکنندگی بالایی دارد.شاید فکر کنید به‌خوبی موهایتان تمیز نمی‌شود ولی اینطور نیست.

با دیدن این تفاوت‌های جذاب برای خرید وسوسه شده‌اید؟ همین حالا می‌توانید برای اطلاع از قیمت شامپو بدون سولفات به صفحه این محصول مراجعه کنید و خرید خود را انجام دهید.

چرا باید شامپو بدون سولفات را انتخاب کنید؟

شامپوی بدون سولفات بهتر است یا با سولفات

می‌توانیم بگوییم اقبال عمومی نسبت به شامپو بدون سولفات در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر شده است. البته این اقبال عمومی دلایلی هم دارد که بعضی کاملا واقعی ولی بعضی براساس بعضی شایعات است که هنوز صحت آن‌ها مورد تایید قرار نگرفته است. مثلا یکی از مهم‌ترین شایعات درمورد سرطان‌زا بودن سولفات است که البته هنوز اثبات نشده! اما برخی دیگر کاملا براساس تجربه‌های واقعی هستند.

همانطور که گفتیم سولفات ماده‌ای نسبتا خشن است که می‌تواند پوست سر را خشک‌تر کند! پس یکی از دلایل این اقبال همین خشک‌شدن پوست و موی سر است. دومین عامل، میزان استفاده بانوان از رنگ و دکلره روی موهایشان است. باید بدانید که سولفات دشمن رنگ و دکلره است و آن‌قدر ترکیب قدرتمندی دارد که می‌تواند رنگ و دکلره را از بین ببرد. خشکی پوست و موی سر که در بالا به آن اشاره کردیم خود منجر به مشکلات دیگری مانند وز شدن و بدحالت شدن موها می‌شود. همین دلایل برای بسیاری کافی است تا به فکر تغییر شامپو خود از سولفات به بدون سولفات بیفتند. اگر هنوز هم نیاز دارید تا اطلاعات بیشتری راجع‌به شامپو بدون سولفات داشته باشید ما یک بلاگ درمورد این موضوع به اسم شامپوی فری سولفات چیست داریم. 

چطور باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، زمانی که از شامپوهای بدون سولفات استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که کف کمتری نسبت به شامپوهای حاوی سولفات دارند. بنابراین، توصیه می‌شود که وسوسه نشوید و به همین مقدار کم کف قانع باشید.
برای استفاده از شامپو بدون سولفات، ابتدا مطمئن شوید که موهایتان کاملاً خیس شده‌اند، سپس مقدار کمی از شامپو را روی پوست سر و ریشه موهایتان بمالید و با ماساژ ملایم از پشت گردن به سمت بالا، موها را کاملاً تمیز کنید.

زمان بیشتری را برای ماساژ دادن به پوست سر با این شامپو اختصاص دهید؛ این کار به تقویت توانایی تمیزکنندگی شامپو کمک می‌کند. می‌توانید برای افزایش کف، کمی آب به شامپو اضافه کنید. در پایان، می‌توانید با استفاده از یک روغن موی آرگان یا ماسک مو بدون سولفات، آسیب‌های محصولات شیمیایی را به حداقل برسانید. برای آشنایی با ویژگی‌های ماسک مو بدون سولفات و خرید آن به صفحه این محصول مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که اگر اولین باری است که از شامپوهای بدون سولفات استفاده می‌کنید و موهای شما کثیف است، انتظار نداشته باشید که کف زیادی ببینید. با تمیز شدن موها، ممکن است کف بیشتری مشاهده شود.

فرق شامپوی سولفات و بدون سولفات روی موهای مختلف

تفاوت شامپو فاقد سولفات با دیگر شامپوها

در جدولی که در ادامه خواهید دید می‌توانید فرق شامپوی سولفات و بدون سولفات را نه‌ به‌صورت کلی بلکه برای موهای مختلف ببینید.

نوع موشامپو سولفاتشامپو بدون سولفات
فر و وزبه دلیل قوی بودن سولفات، کوتیکول‌های مو بلند شده و موها بیشتر فر خواهند شد. همچنین سولفات باعث می‌شود چربی و رطوبت طبیعی مو گرفته شود، درحالیکه موی فر دقیقا به سبب حالتی که دارد به این رطوبت کم نیاز دارد.استفاده از شامپو بدون سولفات باعث می‌شود حالت موهای وز و فر به بهترین شکل ممکن حفظ شود. درواقع همان رطوبت و چربی کم طبیعی موها که توسط شامپو بدون سولفات از بین نمی‌رود به خوش‌حالت‌تر شدن کمک می‌کند.
رنگ‌شدههم رنگ مو را از بین می‌برد هم ازآنجایی‌که مو به دلیل رنگ یا دکلره خشن و خشک شده این خشکی را بیشتر خواهد کرد.شامپو بدون سولفات به دو دلیل گزینه مناسبی برای موهای رنگ‌شده است. اول اینکه رنگ را حفظ می‌کند و دوم اینکه نه‌تنها باعث خشک‌تر شدن موهایتان نخواهد شد بلکه موها را نرم‌تر و خوش‌حالت‌تر خواهد کرد.
موهای با بافت خشناگر وقتی به موهای خود دست میزنید خشن بودن بافت مو را حس می‌کنید به این معنی است که مو به چربی و رطوبت طبیعی به‌شدت نیاز دارد. شامپو سولفات این چربی را از بین برده و مو را خشک‌تر می‌کند.برای این نوع مو شما به شامپویی نیاز دارید که بتواند خشکی مو را برطرف کند. درعین‌حال باید بتواند رطوبت و چربی طبیعی موها را حفظ کند. این کار از عهده شامپو بدون سولفات بر می‌آید.
موهای خشک و آسیب‌دیدهمنظور از موی خشک و آسیب‌دیده مویی است که تارهای نازکی دارد. شامپو حاوی سولفات این نازکی را با از بین‌بردن رطوبت و چربی طبیعی مو تشدید می‌کند.بهترین گزینه برای موهای خشک و آسیب‌دیده تا هم آسیب تشدید نشود و هم رو به بهبودی برود شامپو بدون سولفات به‌دلیل ترکیبات متعادل‌تر است.
موهای کراتینه‌شدهسولفات می‌تواند هم صافی موی کراتینه را از بین ببرد و هم از آنجایی‌که این مو مستعد خشکی است شامپو حاوی سولفات و نمک اصلا برایش مناسب نیست.شامپو بدون سولفات به‌دلیل ترکیبات متعادل‌تر هم به حفظ صافی موها کمک می‌کنند و هم باعث نرمی و لطافت مو خواهند شد.
شستشوی روزانهاگر عادت به شستشوی هرروزه دارید شامپو قوی مانند سولفات موهایتان را خشک می‌کند.استفاده از شامپوی متعادل‌تر انتخاب منطقی‌تری است تا موهایی خوش‌حالت و نرم و درخشان داشته باشید.
پوست سر حساسمواد شوینده حاوی سولفات با ویژگی‌های خشن و تحریک‌کننده مخصوصاً برای پوست‌های حساس، می‌توانند منجر به التهاب، قرمزی و خشکی شوند.شامپوهای ملایم‌تر انتخاب‌های بهتری برای پوست‌های حساس یا حتی دارای اگزما است.
موی چرباگر موهای شما حتی با یک روز درمیان شسته شدن هم چرب هستند نیاز به شوینده‌های قوی مانند شامپو حاوی سولفات دارید.شامپو بدون سولفات برای موهایی که چرب هستند مناسب نیست.

شامپوی بدون سولفات بهتر است یا با سولفات؟

در پایان ما به شما توصیه نمی‌کنیم کدام شامپو را استفاده کنید بلکه با خواندن کامل این مقاله متوجه خواهید شد که کدام نوع شامپو برای شما بهتر است. اگر موهای وز و فر، رنگ‌شده، کراتینه یا حساس دارید شامپو بدون سولفات انتخاب مناسب‌تری است ولی برای موهای چرب شامپوهای معمولی مناسب هستند چراکه موهای چرب به‌اندازه کافی چربی دارند و اتفاقا سولفات باعث تمیزتر شدن موها خواهد شد.

سوالات متداول

آیا شامپو بدون سولفات برای هر نوع مویی مناسب است؟

خیر شامپو بدون سولفات برای موی چرب مناسب نیست.

چرا موهای کراتینه بهتر است از شامپو بدون سولفات استفاده کنند؟

سولفات می‌تواند هم صافی مو را از بین ببرد و هم منجر به خشک شدن مو می‌شود درنتیجه شامپو بدون سولفات انتخاب بهتری است.

چرا در سال‌های اخیر بیشتر به شامپو بدون سولفات توجه شده است؟

به دلیل اینکه بسیاری از خانم‌ها موهای خود را رنگ یا کراتینه می‌کنند درنتیجه دیگر شامپو حاوی سولفات برای موهایشان مناسب نیست.

مژگان شمیرانی
مژگان شمیرانی
دغدغه‌ من ناشی از مشکل همیشگی من با وب فارسی بود و تمام تلاشم را کرده‌ام تا مطالبی جامع و مخاطب پسند، در راستای افزایش سلیقه مخاطب در خواندن مطالبی جذاب بنویسم. باشد که موفق باشم!
راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *