logo
pic for hero

موخوره، مشکلی رایج با راه‌حل‌های ساده

راهنمای مطالعه
موخوره

برای پاسخ به این سوال که موخوره چیست؛ در ابتدا باید بگویم که موخوره را در علم پزشکی (Trichoptilosis) می‌نامند، این مشکل شایع که همه ما حداقل یکبار آن را تجربه کرده‌ایم، به دوشاخه شدن و شکافته شدن انتهای تار مو گفته می‌شود.

در این مقاله، همراه شما هستم تا با آشنایی بیشتر با موخوره، نگرانی‌ها شما از وجود این مهمان ناخوانده کمتر شود.

موخوره چیست؟

رشد مو از ریشه آغاز می‌شود، پس انتهای مو قدیمی‌ترین قسمت ساقه مو است و چون مواد غذایی کافی به این قسمت از مو نمی‌رسد، پس طبیعی است که گاهی با ساییدگی و پارگی موهای خود مواجه شویم. با فرسوده شدن کوتیکول مو در این قسمت، که به عنوان یک لایه اولیه، نقش محافظت از مو را بر عهده دارد، لایه داخلی مو به مرور با قرار گرفتن در معرض آسیب های فیزیکی و شیمیایی، شکافته می‌شود و موخوره به‌وجود می‌آید.

علت موخوره چیست؟

قبل از پرداختن به دلایل ایجاد موخوره، بهتر است به این موضوع اشاره کنم که اگر قبلا موخوره را تجربه کرده اید و الان نگران این هستید که شاید در آینده نیز درگیر موخوره شوید، باید بگویم که با استفاده از ماسک‌های خانگی و روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان موهای شما سالم خواهند ماند. با توجه به پایین بودن قیمت روغن آرگان نسبت به سرم‌های مو، می توانید از این روغن در داخل ماسک‌های خانگی خود استفاده کنید. برای دیدن قیمت روغن آرگان و خرید آن به صفحه این محصول مراجعه کنید.

با توجه به تجربه شخصی خودم و با توجه به مطالعاتی که در سایت‌های داخلی و خارجی در مورد موخوره یا split end انجام داده‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که سه دلیل اصلی برای ایجاد موخوره وجود دارد که اصلی‌ترین آن، خشکی مو و از بین رفتن چربی طبیعی مو است.

از دیگر عوامل تأثیرگذار برای ایجاد موخوره، ژنتیک است. ژنتیک نقش مهمی در تعیین بافت مو دارد. برخی از افراد به دلیل ساختار ساقه مو و روشی که فولیکول های موی آنها چربی تولید می‌کنند، مستعد داشتن موخوره هستند. دلیل دیگری که نقش مهمی در سلامت مو و جلوگیری از موخوره دارد، داشتن رژیم غذایی سالم و تغذیه است.

دلایل فیزیکی و شیمیایی دیگری نیز وجود دارند که در واقع خود به طور مستقیم باعث موخوره نمی‌شوند بلکه ایجاد موخوره را تسهیل می‌بخشند، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  1. هر گونه تماس مو با مواد شیمیایی، نتیجه ای جز خشکی برای موهای ما ندارد. دکلره کردن، رنگ و هایلایت کردن از جمله این موارد است. مواد شیمیایی رطوبت طبیعی موهای ما را از بین می‌برند و باعث خشکی و در نتیجه موخوره می‌شوند. این مواد با تضعیف کوتیکول، روند ساییدگی را تسریع می‌کنند و به موهای ما آسیب می‌رسانند. دکلره کردن آسیب بیشتری نسبت به رنگ کردن، به مو وارد می‌کند. اگر در حال مبارزه با رنگ طبیعی موی خود هستید، از رنگ موهایی استفاده کنید که حاوی آمونیاک نیستند.
  2. صاف کردن و فر کردن مو دو روشی که جدیداً برای تغییر بافت نوع مو استفاده می‌شوند، باعث آسیب جدی به مو می‌شوند. این مواد شیمیایی با نفوذ به کوتیکول‌های مو ساختار موهای شما را تغییر می‌دهند.
  3. استفاده از لوازمی مانند سشوار و اتوی مو، رطوبت طبیعی مو را می‌گیرند و موها را خشک می‌کنند حتی ممکن است آنها را بسوزانند. هر چه روند کار با این لوازم، طولانی‌تر و داغ‌تر باشد شکستگی و شکاف بیشتری در سطح ساقه مو ظاهر می‌شود. گرمای سشوار و اتوی مو، باعث تغییر پیوندهای نگهدارنده موهای شما می‌شود.
  4. شستشوی بیش از حد موها، چون می‌تواند روغن طبیعی مو را از بین ببرد منجر به خشکی مو می‌شود. و استفاده از آب کلردار نیز موها را خشک می‌کند.

مهم‌ترین علائم موخوره چیست؟

رشد نکردن مو یکی از علائم اصلی موخوره است. اگر مدت زمان مشخصی سپری شده و موهای شما رشد نکرده است به احتمال زیاد دچار موخوره شده‌اید.

خشک بودن انتهای ساقه مو از دیگر علائم موخوره می‌باشد. اگر به هنگام شانه کردن یا لمس موهای خود متوجه خشکی موی خود شده‌اید، اصول مراقبت از مو را به صورت جدی‌تر دنبال کنید.

یک اندازه نبودن ضخامت مو از ریشه مو تا انتهای آن، علامت تاییدی بر وجود موخوره است. موهای خود را از قسمت بالا در دست خود نگه دارید و آرام به سمت پایین ادامه دهید اگر احساس می‌کنید که در قسمت انتهایی، از ضخامت موی شما کم می‌شود پس موخوره مهمان موهای شما شده است.

عوارض موخوره را بهتر بشناسیم

همه ما انسانها، زیبا بودن و زیبا دیده‌شدن را دوست داریم. و یکی از این زیبایی‌ها، داشتن موهای سالم است. که این موضوع بویژه برای خانم‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. اما به‌دلیل عوارض موخوره، سلامتی و شادابی مو را به خطر می‌افتد و موهای ما خشک و وزدار می‌شود. موخوره با کدر کردن رنگ مو، زیبایی و براقی موها را از بین می‌برد. همچنین مانع رشد موهای می‌شود و اگر پیشگیری نکنیم از انتهای مو به سمت ریشه ادامه پیدا می‌کند و آسیب‌های جدی به مو وارد خواهد کرد.

با انواع موخوره آشنا شوید

موخوره چیست و انواع آن کدام ات؟

انواع مختلفی از موخوره وجود دارد، که در این بخش به شایع‌ترین آنها می‌پردازیم:

  1. موخوره دوشاخه، که رایج‌ترین نوع موخوره است، با شکل Y، یکی از مراحل اولیه آسیب است. در این نوع موخوره، سلول‌های لایه داخلی مو هنوز عمدتاً در کنار هم قرار دارند، اما بخش‌های بزرگی شروع به جدا شدن، کرده‌اند.
  2. در موخوره درختی به کوتیکول ساقه مو، آسیب جدی وارد شده است. و مو به چندین شاخه شکافته شده است. موخوره نوع چنگال و پر نیز از نوع موخوره درختی هستند. با این تفاوت که میزان آسیب دیدگی و تعداد شاخه های آنها متفاوت است.
  3. نوع دیگری از موخوره وجود دارد که در آن تار مو شکافته نمی‌شود، بلکه مانند فیتیله شمع، انتهای مو نسبت به دیگر قسمت‌های آن نازک‌تر می‌شود. که به اصطلاح به موخوره شمع معروف است. در این نوع موخوره، کوتیکول تضعیف شده است اما هنوز مو در مقابل دو شاخه شدن مقاومت می‌کند.
  4. موخوره شکاف عمیق به این صورت است که مو در قسمت‌هایی به دو قسمت جدا می‌شود و در ادامه دوباره بهم می‌چسبد. این نوع موخوره ممکن است در هر قسمت از تار مو دیده شود.
  5. موخوره گره‌ای، از دیگر انواع موخوره است، که در آن، انتهای تار مو به شکل گره‌خورده است، در واقع، تار مو روی خود حلقه شده و گره‌های ریزی در ساقه مو ایجاد شده است. موخوره گره ای، به سرعت تکثیر می‌شود و آسیب جدی به ساختار و آناتومی مو وارد می‌کند.

اصول مراقبت از مو برای جلوگیری از موخوره

رفع آلودگی از سطح مو جزو مهم‌ترین اصول مراقبت از مو است. اما با این حال توصیه می‌کنم موهای خود را هر روز نشویید. از شامپو بدون سولفات استفاده کنید و در کنار آن نرم کننده را فراموش نکنید.

هنگام شستشوی موها از آب داغ استفاده نکنید. و فقط ریشه مو را شامپو بزنید و بشویید. از چنگ زدن و مالیدن قسمت ساقه مو با شامپو دوری کنید. به طور کلی شامپو برای ریشه مو و نرم کننده برای ساقه مو است.

پس از شستن موها، آنها را به آرامی با یک حوله نرم خشک کنید و از مالش دادن موها با حوله اجتناب کنید. حوله خود را همیشه تمیز نگه دارید. و به هیچ عنوان، بعد از شستشو موهای خود را شانه نکنید.

برای مرطوب نگه داشتن موهای خود به طور مرتب از یک آبرسان قوی مو استفاده کنید. لازم نیست که حتما از کرم‌های آبرسان گران استفاده کنید بلکه می‌توانید با استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، آرگان، کرچک و نارگیل از موهای خود مراقبت کنید. در مقاله روغن آرگان برای موخوره؛ راز شادابی و سلامت موها به‌طور کامل در مورد خواص شگفت‌انگیز این محصول برای موخوره و طرز استفاده از آن توضیح داده‌ایم.

موهای خود را سفت نبندید. و از کش موی ساتن یا ابریشمی استفاده کنید و هنگام باز کردن کش، آن را نکشید بلکه به آرامی باز کنید.

روزانه به اندازه کافی آب بخورید، کم آبی بدن می تواند ایجاد موخوره را تسریع کند.

از برسهایی با دندانه های درشت و پهن استفاده کنید. برسهای چوبی بهترین گزینه در این زمینه هستند. موهای خود را به آرامی شانه کنید، و شانه کردن را از انتهای مو شروع کنید و به سمت بالا بروید.

از لوازم حرارتی مانند سشوار و اتوی مو دوری کنید و در صورت ضرورت از اسپری محافظ در برابر حرارت استفاده کنید.

در فصل زمستان، هوای سرد به از دست دادن رطوبت و خشکی مو کمک می‌کند. پس در این فصل بیشتر مراقب موهای خود باشید.

خداحافظی با موخوره با چند روش ساده

درمان موخوره

حداقل هر دوماه یک بار موهای خود را به طول 2 الی 5 سانتی متر کوتاه کنید. شاید باورتان نشود ولی این روش ساده، بهترین درمان موخوره است. بعد از آسیب دیدن موها، دیگر نمی‌توان برای مویی که شکافته شده است، درمان قطعی و موثری انجام داد و فقط می‌توان آن را با کوتاه کردن از بین برد. در این صفحه با درمان موخوره بیشتر آشنا شوید. در نهایت، اگر با انجام تمامی کارهای توصیه شده باز هم درگیر موخوره هستید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید و مقدار آهن خون و ویتامین ب و تیروئید خود را چک کنید. کمبود ویتامین‌های B و C یا امگا۳، منگنز، روی، آهن سلنیوم و پروتئین‌ها از دلایل ایجاد موخوره هستند. می توانید از مکمل‌های تقویت کننده مو مانند بیوتین و اسید فولیک نیز استفاده کنید.

با این راهکارها و با داشتن یک تغذیه سالم شما برای همیشه از شر موخوره راحت خواهید شد. استفاده از محصولات مراقبتی مناسب مثل روغن آرگان را هم فراموش نکنید. برای مشاوره در مورد محصولات مناسب ونتی پیو برای موخوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

موخوره چیست؟

موخوره به دوشاخه شدن یا شکافتن انتهای ساقه مو گفته می‌شود که می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله آسیب‌های فیزیکی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و کمبود مواد مغذی ایجاد شود.

چگونه بعد از ایجاد موخوره، آن را از بین ببریم؟

بهترین کار برای درمان موخوره این است که موهای خود را در حدود 2 الی 5 سانت کوتاه کنید، سپس با رعایت برخی اصول ساده مثل روغن درمانی شما دوباره موهای سالم خود را خواهید داشت.

آیا می‌توان از ایجاد موخوره پیشگیری کرد؟

بله، با رعایت درست اصول مراقبت از مو می‌توان از موخوره پیشگیری کرد.

فاطمه شعبانی
فاطمه شعبانی
فاطمه شعبانی، دانش آموخته میکروبیولوژی و بیوشیمی هستم. سال هاست که در دنیای کلمات و تولید محتوای متنی غوطه ورم و به جادوی آن ایمان دارم.
راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *