logo
pic for hero

موهایی ضدیخ؛ مراقبت از مو در زمستان چگونه است؟

راهنمای مطالعه
مراقبت از مو در زمستان

مراقبت از مو در زمستان 1403؛ دوباره چرخش روزگار، زمستانی دیگر را راهی خانه‌های ما کرده است! همانطور که خودتان را برای سردترین ماه‌های سال آماده می‌کنید احتمالا روتین زندگی‌تان هم تغییر خواهد کرد. قبل از اینکه بادهای یخبندان، قصه‌های زمستانی خود را ببافند، موهای شما نشانی از سرزندگی داشته‌اند، ابریشمی و شاداب! اما با تغییر بادهای فصلی، موهای شما نیز تغییر می‌کنند. همانطور که دما کم و کمتر می‌شود و شما شروع به بیرون آوردن تمام لباس‌های زمستانی خود می‌کنید، متوجه خواهید شد که موهایتان توجه و مراقبت جدیدی را می‌طلبد. 

شاید رعایت کردن نکاتی مانند استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان، کم کردن روزانه شستشوی مو، تغییر لایف استایل، استفاده هوشمندانه از وسایل حرارتی، دمای پایین استحمام، استفاده از کلاه، بیرون نرفتن با موی خیس، کوتاهی مو به صورت مرتب، استفاده از شامپوی خشک، استفاده از نرم‌کننده برای جلوگیری از حالت الکتریسیته، استفاده از ماسک مو، استفاده از دستگاه بوخور برای بالا بردن رطوبت خانه مراقبت‌هایی باشند که موهای شما برای حفظ طراوت در فصل زمستان به آن نیاز دارند. 

نکته 1؛ شستشوی کمتر، موی سالم‌تر

نکات مراقبت از مو در زمستان

اولین نکته شاید عجیب باشد، ولی بهتر است بدانید آب و هوای زمستانی موها و پوست سر را خشک می‌کند و باعث خارش و پوسته پوسته‌شدن پوست سر می‌شود. با شامپو زدن روزانه، روغن‌های طبیعی تولید شده از موهای خود را از بین می‌برید که منجر به تحریک و خشکی بیشتر می‌شود. راه‌حل این است که سعی کنید موهای خود را یک روز در میان بشویید و همیشه از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

نکته 2؛ سبک زندگی سالم = موی سالم

روتین مراقبت از مو در زمستان

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از مو در زمستان جدی گرفتن سبک زندگی سالم است! مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می‌نوشید و بدن خود را در فصل زمستان هیدراته نگه می‌دارید. موها تحت تأثیر کمبود رطوبت قرار می‌گیرند و اگر آب کافی دریافت نکنید، خشک می‌شوند.

به‌علاوه سلامت مو از درون بدن شروع می‌شود، بنابراین حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای جلوگیری از هرگونه کمبود ویتامین ضروری که می‌تواند بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارد نیز مهم است. 

نکته 3؛ یخبندان بدون موخوره؛ روغن تراپی مو را جدی بگیرید!

مراقبت از مو در فصل سرما

همه‌چیز مراقبت از مو در زمستان به مرطوب نگه داشتن مو ربط دارد. یکی از مواردی که می‌تواند در این زمینه کمک زیادی کند، روغن تراپی است. می‌توانید از روغن آرگان یا سرم موی مورد علاقه خود به عنوان روغن درمانی برای ماساژ پوست سر و تغذیه موهایتان استفاده کنید. اگر همین الان به فکر بهترین نوع روغن تراپی افتادید، می‌توانید بهترین و خالص‌ترین روغن آرگان را فقط با چند کلیک با یک قیمت مناسب از ونتی پیو بخرید!  جهت مشاهده قیمت روغن آرگان به صفحه محصول مراجعه کنید.

نکته 4؛ آغوش گرم زمستان با استفاده هوشمندانه از وسایل حرارتی

خشک کردن موها در فصل زمستان

خشک کردن موها در فصل زمستان نیاز ما را به وسایل حرارتی بیشتر می‌کند اما همین وسایل حراراتی هم می‌توانند منشاء مشکلاتی باشند. پس راه‌حل چیست؟ استفاده هوشمندانه از وسایل حرارتی! این بدین معنی است که از سرم یا ماسک‌های مراقبت از مو که در برابر حرارت از موهایتان محافظت می‌کنند استفاده کنید.

نکته 5؛ دوش آب ولرم نه داغ! 

مراقبت مو در زمستان

ما می‌دانیم که دوش آب داغ در هوای سرد خیلی می‌چسبد، اما یکی از نکات مراقبت از مو در زمستان این است که دمای داغ برای موهای شما ایده‌آل نیست. آب داغ روغن‌های طبیعی موهای شما را از بین می‌برد، همچنین می‌تواند پوست سر شما را خشک کند و باعث تحریک و پوسته پوسته‌شدن آن شود. 

نکته 6؛ موهای خود را بپوشانید!

مراقبت از مو در زمستان با پوشاندن موها

هوای زمستانی می‌تواند به موهای شما آسیب برساند، بنابراین با پوشاندن موها با روسری یا کلاه می‌توانید از این آسیب جلوگیری کنید. کلاه‌های ابریشمی یا ساتن برای موهای شما ایده‌آل هستند، زیرا از اصطکاک و شکستگی موهایتان جلوگیری می‌کنند. علاوه‌بر‌این می‌توانید از یک سرم مو استفاده کنید تا به رفع ریزش مو و اصطکاک کمک کند.

نکته 7؛ حقیقت سرد؛ با موی خیس بیرون نروید!

حق با مادربزرگتان بود که توصیه می‌کرد در سرما با موهای خیس بیرون نروید. نمی‌توانیم بگوییم که آیا این موضوع شما را بیمار می‌کند یا خیر، اما می‌توانیم به شما بگوییم که در هوای سرد موها خاصیت ارتجاعی بیشتری دارند و موهای مرطوب سرد دوبرابر بیشتر این خاصیت را دارند. همین موضوع باعث می‌شود موها دچار شکستگی شوند. از تارهای موی خود محافظت کنید و چند دقیقه بیشتر وقت بگذارید تا به طور طبیعی موهای خود را قبل از بیرون رفتن در سرما خشک کنید.

نکته 8؛ کوتاه کردن منظم مو را فراموش نکنید!

کوتاه کردن مو

با کوتاه کردن منظم انتهای موهای خود، آن‌ها را سالم و قوی نگه دارید. موها به ویژه در زمستان راحت‌تر شکسته می‌شوند. هوای سرد تمایل موهای شما را به خشکی و شکننده شدن افزایش می‌دهد. پس یکی از کارهایی که می‌توانید برای مراقبت مو در زمستان انجام دهید بنابراین کوتاه کردن موهای شما هر 4 تا 8 هفته قطعا ایده خوبی است.

نکته 9؛ استفاده از نرم‌کننده

با اینکه نرم‌کننده نقشی با اهمیت در روتین مراقبت از مو دارد ولی این نقش در زمستان به ویژه به شکلی دیگر خود را نشان می‌دهد. اصطکاک و برقی شدن موها در ماه‌های سرد زمستانی بسیار رایج است. درواقع کمبود رطوبت به علاوه اصطکاک مداوم با کلاه، ژاکت، هودی، موهای شما را دچار حالت برق‌گرفتگی می‌کند.

یک راه خوب برای مبارزه با این اصطکاک و مراقبت از مو در زمستان این است که هر بار بعد از شستشو موهای خود را به درستی حالت دهید و از یک نرم‌کننده چند کاره با کیفیت بالا استفاده کنید. البته همانطور که گفتیم نباید از نقش نرم‌کننده در دیگر فصول سال غافل شد. می‌دانید چطور باید از نرم‌کننده استفاده کرد یا دیگر مراحل روتین مراقبت از مو چه مواردی هستند؟ اگر می‌خواهید همیشه موهایی صاف و درخشان داشته باشید داشتن یک روتین مراقبت از مو مناسب ضروری است و اگر نمی‌دانید این روتین مو باید به چه شکل باشد فقط کافی است مقاله‌ی ما در این مورد را بخوانید. 

نکته 10، ماسک هفتگی مو را فراموش نکنید!

روتین مراقبت از مو در زمستان

یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ ظاهر و داشتن موهایی سالم، استفاده از ماسک موی فوق‌العاده آبرسان هفتگی است. ماسک‌های مو عمیقاً موهای شما را تغذیه و بازسازی می‌کنند و در عین‌حال موهای خشک و آسیب دیده را ترمیم خواهند کرد. اگر به دنبال ماسکی هستید که بتواند به شما در مبارزه با اثرات بادهای زمستانی و گرمایش داخلی خانه کمک کند و محصولی ایده‌آل باشد استفاده از ماسک مو برای موهای خشک می‌تواند لبخند رضایت را روی لبانتان بیاورد.

نکته 11؛ اکسیر قبل از خواب؛ روتین شبانه با سرم مو

روتین مراقبت از مو در زمستان فقط منحصر به روز نیست! می‌توانید از ماسک مو با روغن یا سرم شبانه برای افزایش آبرسانی استفاده کنید. کمی قبل از خواب روی موهای خشک بمالید و برای جذب بهتر سر خود را با کلاه یا روسری بپوشانید. به این ترتیب روز خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید! 

نکته 12؛ سرمایه‌گذاری روی دستگاه بوخور

مراقبت از مو در زمستان با بوخور

وقتی هوا سرد می‌شود شما چه کاری انجام می‌دهید؟ معلوم است! دمای بخاری یا سیستم گرمایشی خود را افزایش می‌دهید! حالا بیایید بررسی کنیم که این واکنش طبیعی شما به سردتر شدن هوا باعث چه چیزی می‌شود؟ خشک شدن هوا! بخاری‌ها نه تنها رطوبت هوا را می‌گیرند، بلکه پوست و موهای شما را نیز خشک می‌کنند.

یک راه عالی برای مبارزه با خشکی هوای داخل خانه که اتفاقا برای مراقبت از مو در فصل سرما هم بسیار مناسب است، استفاده از یک مرطوب‌کننده است. بوخورها تعادل بهتری در سطح رطوبت ایجاد می‌کنند و از خشکی مو و پوست شما نیز جلوگیری می‌کنند.

منبع:

https://www.hairclub.com/blog/10-best-winter-hair-care-tips/

مژگان شمیرانی
مژگان شمیرانی
دغدغه‌ من ناشی از مشکل همیشگی من با وب فارسی بود و تمام تلاشم را کرده‌ام تا مطالبی جامع و مخاطب پسند، در راستای افزایش سلیقه مخاطب در خواندن مطالبی جذاب بنویسم. باشد که موفق باشم!
راهنمای مطالعه

یک پاسخ

  1. خیلی ممنون از مقاله عالی تون. یکی از راهایی که من برای مراقبت از مو توی زمستان استفاده می کنم اینکه بعد از دوش آب گرم یک دور موهامو با آب سرد آبکشی میکنم تا منافذ موهام بسته بشه و حتما هم موهام رو سریعا با سشوار خشک میکنم که پوسیده نشه. البته با کمک از سرم مو 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *