logo
pic for hero

دکلره چیست؟ انواع پودر دکلره و کاربرد آن ها را بشناسیم.

راهنمای مطالعه
دکلره چیست

دکلره چیست؟ سوالی ساده اما ما اینجاییم تا پاسخی کامل به سوال شما بدهیم. پودر دکلره که به نام پودر سفید‌کننده مو نیز شناخته می‌شود، یک محصول شیمیایی است که به کمک آن رنگدانه‌های طبیعی مو از بین ‌می‌روند و بستری برای رنگ کردن مو‌ها فراهم می‌شود. هدف اصلی این پودر روشن کردن مو یا حذف رنگ‌های موجود روی ساقه مو است. به کمک این پودر می‌توان مو‌ها را برای رنگ بعدی آماده کرد یا صرفاً رنگ مو‌ها را روشن کرد.

پس تا اینجا پاسخی کوتاه به سوال “پودر دکلره چیست؟ ” دادیم. اما با ما همراه باشید تا به پاسخ کامل تری نیز برسید. ماده اصلی سازنده این پودر معمولاً یک عامل اکسید‌کننده قوی مانند پراکسید هیدروژن است که معمولاً به جای استفاده مستقیم از این ماده از اکسیدان جهت مخلوط کردن با پودر استفاده می‌شود. این ترکیب رنگدانه طبیعی مو را تجزیه می‌کند و مو‌ها را روشن‌تر می‌کند.

پودر دکلره مو که به عنوان پودر روشن‌کننده یا پودر سفید‌کننده نیز شناخته می‌شود، یک محصول شیمیایی است که در فرآیند بی رنگ کردن مو استفاده می‌شود. هدف اصلی آن روشن کردن رنگ طبیعی مو یا حذف رنگ موجود از ساقه مو، ایجاد یک بوم خالی برای رنگ‌آمیزی بعدی مو یا دستیابی به سایه روشن‌تر است.

چندین نوع اکسیدان مانند اکسیدان 12،9،6،3 درصد داریم که این درصد‌ها نشان‌دهنده میزان قوی بودن اکسیدان است. هرچقدر اکسیدان موردنظر قوی‌تر باشد مو‌ها را بیشتر روشن می‌کند اما ممکن است اکسیدان‌های قوی به مو آسیب برسانند و سبب خشکی و سوختن مو بشوند. انتخاب اکسیدان درست مطابق با موی شما به عهده‌ی آرایشگر شماست و انتخاب درست او به میزان تبحرش بستگی دارد.

مخلوطی که از پودر و اکسیدان درست شده باید به حالت “ماست چکیده” در بیاید، یعنی نه خیلی شل و نه خیلی سفت. این ترکیب مدت زمان مشخصی، یعنی تا زمانی که مو‌ها به پایه‌ی موردنظر برسند روی مو می‌ماند.
همیشه به یاد داشته باشید که فرآیند دکلره کردن مو‌ها فرآیند سختی ست و در صورت عدم انجام صحیح یا استفاده بیش از حد مو‌های شما آسیب می‌بیند. برای دکلره کردن مو‌هایتان با یک آرایشگر حرفه‌ای مشورت کنید تا خطر آسیب زایی را به حداقل برسانید و به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. مراقبت‌های بعد از دکلره یکی از مهم‌ترین نکاتی ست که باید در نظر داشته باشید. استفاده از ماسک مو، اجتناب از حرارت دادن بیش از حد به مو‌ها و… از این دست موارد هستند.

انواع پودر دکلره؛ پودر دکلره رنگی چیست؟

پودر بی رنگ کننده مو معمولاً در رنگ‌های مختلفی وجود دارند که این رنگ‌ها هر کدام به نوع خاصی عمل می‌کنند و یک نتیجه‌ی خاص را به ارمغان می‌آورند. رنگ‌های اصلی این پودر رنگ‌های آبی، سفید و بنفش است و اگر پودر دیگری با رنگ دیگری مشاهده کردید از مشتقات همین پودر‌ها هستند و به هر یک از رنگ‌ها که نزدیک‌تر باشند، خواص همان را دارند. پودر دکلره ونتی پیو یک پودر دکلره بنفش رنگ است که از ملایم‌ترین و همزمان اثربخش‌ترین پودر دکلره‌ها است. برای مشاهده این محصول و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه محصول این پودر دکلره مراجعه کنید. در ادامه با جزئیات بیشتری درباره هر رنگ از پودر دکلره آشنا می‌شوید.

پودر دکلره آبی

پودر دکلره آبی

از این پودر جهت روشن کردن مو‌های بسیار تیره و ضخیم استفاده می‌شود زیرا این پودر نسبتاً قوی است. رنگ آبی پودر تناژ‌های گرمی که به طور ناخواسته در روند بی رنگ کردن مو‌ها ظاهر می‌شوند را از بین می‌برند، رنگ‌های گرمی مانند قرمز، نارنجی و زرد که معمولاً هنگام روشن کردن مو‌های تیره و ضخیم ظاه می‌شوند. پودر آبی این تناژ‌ها را خنثی می‌کند و در نتیجه رنگ روشن‌تر و خنثی‌تری ایجاد می‌کند.

پودر دکلره سفید

پودر دکلره سفید یکی از انواع پودر دکلره
این پودر یک پودر سفید‌کننده‌ی متوسط محسوب می‌شود و یک پودر همه کاره است که طیف وسیعی از مو‌ها را روشن می‌کند. به طور معمول برای مو‌هایی استفاده می‌شود که رنگ معمولی و جنس معمولی دارند و خواص خنثی‌کننده‌ی پودر آبی را ندارد.

پودر دکلره بنفش

پودر دکلره بنفش یکی از انواع پودر دکلره


این پودر خواص بسیار جالبی دارد و در طول عملکردش تقریباً بهترین نتیجه را حاصل می‌کند زیرا رنگ‌های نارنجی یا زردی را که در طول فرآیند دکلره به وجود می‌آیند را خنثی می‌کند، به خصوص در افرادی که مو‌هایشان از قبل روشن شده یا بلوند است. این محصول حاوی رنگدانه‌های بنفش است که مانند یک تونر برای مقابله با رنگ‌های گرم و زرد عمل می‌کند و نتیجه‌ی کار روشن‌تر و مناسب برای رنگ‌های خنک خواهد بود. اگر قصد دارید به پایه‌ی مورد نظر برای رنگ‌های خاکستری یا بلوند پلاتین برسید این پودر بهترین انتخاب است. جهت خواندن اطلاعات بیشتر در مورد پودر دکلره بنفش به مقاله‌ی “پودر دکلره بنفش چیست” سر بزنید.

انتخاب پودر دکلره مناسب به عواملی مانند رنگ مو، جنس مو و نتیجه‌ی نهایی مورد نظرتان بستگی دارد. حتماً قبل از انتخاب پودر موردنظرتان با یک آرایشگر مشورت کنید.

نحوه عملکرد پودر دکلره؛ پودر دکلره چطور اثر می‌گذارد و مواد دکلره چیست؟

دکلره مو چیست و چگونه عمل می‌کند

رنگدانه طبیعی مو‌های ما ملانین نام دارد. ملانین مسئول رنگ مو، پوست و چشم ماست. کار این پودر از بین بردن ملانین مو‌ها و خنثی کردن رنگ مو است. برای استفاده از پودر سفید‌کننده مو به یک ماده قوی مانند پراکسید هیدروژن یا اکسیدان نیاز دارید. اکسیدان به عنوان عامل اکسید‌کننده عمل می‌کند و مولکول‌های اکسیژن را آزاد می‌کند تا به ساقه مو نفوذ کنند.
سپس مولکول‌های اکسیژن ملانین مو را هدف قرار می‌دهند و به موکلول‌های بی رنگ کوچک‌تر تجزیه می‌کنند. در نتیجه مو‌های شما روشن خواهد شد.
میزان روشن شدن مو‌ها به عوامل مختلفی مانند رنگ طبیعی مو، رنگ مصنوعی در مو‌های رنگ شده، نوع پودر، درصد اکسیدان و زمان مکث بستگی دارد. اگر قصد دارید از رنگ‌های خیلی روشن استفاده کنید باید از پودر و اکسیدان قوی استفاده کنید و اجازه بدهید زمان بیشتری روی مو‌هایتان باقی بماند. اما اگر قصد دارید از رنگ‌های معمولی‌تر و کمی تیره‌تر روی مو‌هایتان استفاده کنید می‌توانید از پودر ضعیف‌تر و اکسیدان ضعیف‌تر استفاده کنید و زمان ماندن مواد روی مو‌هایتان را نیز کاهش بدهید.

روش استفاده از پودر دکلره؛ چطور مو‌هایمان را دکلره کنیم؟

روش استفاده از پودر دکلره چیست

حالا که می‌دانیم دکلره چیست؟ زمان استفاده از آن رسیده است. پیشنهاد می‌شود برای دکلره کردن مو‌هایتان با یک آرایشگر حرفه‌ای مشورت کنید و اجازه بدهید که یک متخصص این کار را انجام بدهد اما اگر بنا به هر دلیلی قصد دارید خودتان و در خانه این کار را انجام بدهید، مراحل زیر را دنبال کنید.

24 ساعت قبل

ابتدا مقداری از پودر و اکسیدان را مخلوط کنید و به میزان کمی روی پوست گردنتان بمالید و پس از چند دقیقه بشورید. سپس 24 ساعت صبر کنید و مکان مورد نظر را مانیتور کنید. مراقب هرگونه واکنش حساسیت زایی مانند قرمزی، خارش، کهیر یا سوختگی باشید. زیرا در صورت به وجود آمدن این مشکلات یعنی شما به پودر یا اکسیدان حساسیت دارید و نباید مو‌هایتان را دکلره کنید.

پیش‌نیاز‌ها

 • داشتن یک نفر برای کمک
 • انتخاب پودر دکلره مناسب با مو‌هایتان و رنگ درخواستی نهایی‌تان
 • انتخاب اکسیدان با درصد مناسب
 • داشتن یک کاسه پلاستیکی (فقط پلاستیکی قابل استفاده است)
 • داشتن یک براش مخصوص رنگ کردن مو‌ها
 • داشتن یک پیش بند جهت مراقبت از لباس و بدن و دستکش
 • داشتن یک وازلین یا مرطوب‌کننده

شروع کار

 1. در مرحله‌ی اول از پیش بند استفاده کنید و محیط را با نایلون یا هرچیزی که دوست دارید بپوشانید زیرا پودر دکلره در صورت برخورد با هرچیزی، موجب تخریب و از بین رفتن رنگ آن چیز می‌شود.
 2. سپس به کمک وازلین یا مرطوب‌کننده یک لایه‌ی محافظ روی گوش ‌هایتان، خط مو‌های روی پیشانی‌تان و خط مو‌های روی شقیقه و گونه‌هایتان بسازید. وازلین و مرطوب‌کننده را به خوبی به این نواحی بمالید.
 3. در یک کاسه پودر دکلره و اکسیدان را مخلوط کنید. هیچ میزان مشخصی برای این کار وجود ندارد و فقط غلظت نهایی مهم است. غلظت نهایی مواد شما باید مانند ماست چکیده باشد یعنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل. به طوری که اگر مقداری از ماده را به کمک براش سمت بالا بیاورید چند ثانیه طول بکشد تا ماده به سمت پایین بیفتد.
 4. یک رشته‌ی نازک از مو‌هایتان را انتخاب کنید و مواد را روی آن بمالید. سپس نظارت کنید و ببینید دقیقاً چند دقیقه طول می‌کشد تا به نتیجه‌ی موردنظرتان برسید و رنگ دلخواه‌تان را به دست‌آورید. دانستن این زمان به شما کمک می‌کند که بتوانید زمان مکث حدودی برای کل مو‌هایتان را پیدا کنید.
 5. سپس شروع به پوشاندن بقیه‌ی مو‌هایتان با مخلوط دکلره بکنید. به یاد داشته باشید که از ساقه شروع کنید و به سمت ریشه پیش بروید زیرا ریشه به دلیل گرمای سر زودتر رنگ باز می‌کند و رنگش با ساقه متفاوت می‌شود.
 6. هر 10 دقیقه مو‌هایتان را چک کنید و مطمئن شوید که در حال آسیب دیدن و سوختن نیست. برای اطمینان از سالم بودن مو‌ها آن‌ها را به آرامی بکشید. اگر مو‌ها اصلاً احساس کشسانی نداشتند و کش نیامدند یعنی سالم هستند. در صورت بروز کشسانی سریعاً مو‌هایتان را بشویید.
 7. پس از گذشت زمان موردنظرتان در صورت رسیدن به نتیجه دلخواه مو‌هایتان را با آب ولرم بشویید. می‌توانید برای شستشوی مو‌هایتان از شامپو بدون سولفات استفاده کنید.
 8. مراقبت‌های پس از دکلره را جدی بگیرید. موی دکلره شده دچار واکنش‌های شیمیایی سنگینی شده و به مراقبت چند برابری نیاز دارد.

نکات مهمی که برای انتخاب پودر دکلره باید در نظر داشته باشید

انتخاب پودر دکلره مناسب

زمان انتخاب پودر دکلره باید چند مورد مهم را مد نظر داشته باشید تا بهترین پودر را انتخاب کنید.

 • کیفیت و برند: برند معتبر انتخاب کنید و سعی کنید برندی انتخاب کنید که به‌طور اختصاصی محصولات مویی تولید می‌کند. این برند‌ها روی محصولاتشان آزمایشات زیادی انجام می‌دهند و بسیار قابل اعتماد‌تر هستند.
 • مواد تشکیل‌دهنده: لیست ماده تشکیل‌دهنده را بررسی کنید تا مطمئن شوید محصول قابل اطمینان است و کارش را به‌خوبی انجام می‌دهد.
 • رنگ پودر: بر اساس نیازتان و توضیحاتی که خدمتتان عرض کردیم باید بین پودر‌های آبی، سفید و بنفش یکی را متناسب با نیازتان انتخاب کنید.
 • پودر حرفه‌ای یا مناسب استفاده در خانه: بعضی پودر‌ها به‌شدت حرفه‌ای هستند و استفاده از آن‌ها در خانه توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم از پودر‌هایی که مناسب استفاده خانگی هم هستند استفاده کنید.
 • نظرات دیگران: پرس‌و‌جو کنید و نظرات دیگران را در مورد محصول انتخابی‌تان بخوانید.
 • بسته‌بندی و انقضا: مطمئن شوید که محصول به‌خوبی بسته‌بندی شده است و در معرض هوا قرار نگرفته است. همچنین از انقضای محصول اطمینان حاصل کنید.

همه چیز درباره‌ی پایه‌های دکلره

انواع پایه دکلره

پایه‌های دکلره چیست و اصلا به چه معنی هستند؟ پایه‌های دکلره مراحل مختلف روشن کردن مو‌ها هستند که در طول فرایند دکلره به‌ترتیب اتفاق می‌افتند. پایه‌های دکلره بین 1 تا 10 شماره دسته‌بندی می‌شوند.

 1. پایه 1: رنگ طبیعی مو یا رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای تیره یا مو‌های رنگ شده‌ی مشکی. این مو‌ها به سختی رنگ باز می‌کنند و برای دکلره کردن این مو‌ها چندین جلسه زمان نیاز است.
 2. پایه 2: رنگ معمولی مو‌های اکثر افراد که تناژ گرم دارد.
 3. پایه 3: این پایه همچنان قهوه‌ای است اما ته رنگی از قرمز پیدا کرده است.
 4. پایه 4: مو همچنان قهوه‌ای است اما به تناژ‌های گرم، تناژ‌های سرد نیز اضافه شده است.
 5. پایه 5: رنگ قهوه‌ای روشن پدیدار می‌شود.
 6. پایه 6: بلوند تیره، اولین پایه‌ی بلوند‌پذیر به وجود می‌آید.
 7. پایه 7: بلوند متوسط، مو‌ها به طرز قابل توجهی روشن شده‌اند.
 8. پایه 8: بلوند روشن، در این پایه اکثر بلوند‌ها قابلیت اجرا شدن روی مو‌ها را دارند.
 9. پایه 9: بلوند بسیار روشن، برای رنگ‌های بلوند یا فانتزی خیلی روشن کاربرد دارد.
 10. پایه 10: بلوند پلاتین، این سطح روشن‌ترین رنگ موی حاصل از دکلره است و به آن بلوند پلاتین می‌گویند. رنگ‌های یخی، فانتزی، بلوند و رنگ‌های خیلی روشن مانند سفید یا طوسی روی این مو قابل اجرا هستند.

عوارض دکلره مو چیست؟ آیا دکلره خطرناک است؟

عوارض انجام پودر دکلره

مانند هر اقدام آرایشی دیگری باید عوارض دکلره را نیز در نظر داشته باشید؛ زیرا دکلره می‌تواند عواقب مختلفی داشته باشد.

 • آسیب به مو: سفید کردن مو‌ها یک فرآیند شیمیایی است، به همین دلیل رطوبت و پروتئین مو را از بین می‌برد. این مسأله منجر به خشکی، وز، شکنندگی و آسیب به مو‌ها می‌شود و امکان بروز موخوره را نیز افزایش می‌دهد.
 • خشکی و عدم درخشش: مو‌های دکلره شده درخشششان را از دست می‌دهند و خشک و کدر می‌شوند. زیرا این فرایند کوتیکول مو را از بین می‌برد و توانایی حفظ رطوبت را کاهش می‌دهد.
 • سوختن مو: در صورت مکث زیاد، استفاده از پودر نادرست یا اکسیدان نادرست، مو‌ها می‌توانند بسوزند و شروع به پودر شدن کنند.
 • تحریک پوست سر: دکلره یک ماده شمیایی است و به همین دلیل هنگام برخورد با پوست سر موجب واکنش‌هایی مانند قرمزی، خارش یا احساس سوزش می‌شود. اگر این احساسات زیاد باشند یعنی فرد دچار حساسیت شده است.
 • ناهماهنگی رنگ: حتی اگر مو‌های شما طبیعی باشد، برخی تار‌های مو دیرتر دکلره را دریافت می‌کنند و برخی زودتر. به همین دلیل پس از شستشو ممکن است با چند پایه‌ی مختلف رنگی روی مو‌هایتان مواجه شوید.
 • حالت‌دهی سخت: پس از دکلره حالت دادن به مو‌ها سخت است؛ زیرا رطوبت یک موی معمولی را ندارند.

سؤالات متداول

۱. پودر دکلره مو چیست؟

پودر دکلره یا پودر سفید‌کننده مو یک محصول جهت روشن کردن مو‌ها و از بین بردن رنگدانه طبیعی موهاست تا مو‌ها برای رنگ‌پذیری آماده شوند.

۲. چند نوع پودر دکلره داریم؟

3 نوع پودر دکلره اصلی داریم که به رنگ‌های آبی، سفید و بنفش در بازار به فروش می‌رسند. یکی از محبوب‌ترین پودر‌های دکلره‌ی موجود در بازار پودر دکلره بنفش برند ونتی پیو است که ساخت ایتالیاست و با کیفیت بالای خود فرآیند دکلره کردن را ساده کرده است.

۳. پودر دکلره قوی چه رنگیه؟

قوی‌ترین پودر دکلره، پودر آبی رنگ است.

۴. پودر دکلره آبی بهتره یا سفید؟

کاربرد این دو پودر بسیار متفاوت است. پودر دکلره آبی قوی و مناسب مو‌های تیره است و پودر دکلره سفید ملایم‌تر است و برای انواع مو‌ها به کار می‌رود. از این رو امکان مقایسه وجود ندارد.

۵. آیا دکلره خطرناک است؟

دکلره ممکن است عوارض ناخواسته‌ای داشته باشد که باید حتماً قبل از انجام فرآیند سفید کردن مو‌ها، این عوارض را در نظر داشته باشید و به حداقل برسانید.

راهنمای مطالعه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *