logo
pic for hero

تاثیر کراتین مو در زمان پریودی چیست؟

راهنمای مطالعه
تاثیر کراتین مو در زمان پریودی چیست؟

آیا انجام کراتین مو در زمان پریودی کار درستی است؟ همانطور که می‌دانیم کراتین کردن موهای آسیب‌دیده یکی از روش‌های محبوب برای صاف کردن مو است که در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال بانوان قرار گرفته است. کراتین کردن مو علاوه بر زیبایی، صافی و درخشندگی مو، موجب تقویت و تغذیه موهای آسیب‌دیده می‌شود. حال سؤالی که برای بسیاری از بانوان مطرح است انجام کراتین مو در دوران پریودی و تاثیر آن بر کیفیت و ماندگاری کراتین، سلامت مو و موارد دیگر است. در این مطلب به بررسی کراتین مو و پریودی و تاثیر پریودی بر کراتینه مو خواهیم پرداخت.

کراتینه مو در زمان پریودی

انجام کراتین مو در زمان پریودی بدون خطر است و ممکن است در اغلب افراد هیچگونه عوارض جانبی خاصی نداشته باشد. اما به منظور حفظ سلامت و زیبایی مو، تاثیرگذاری و ماندگاری بیشتر مواد، بهتر است انجام بوتاکس یا کراتینه را به قبل و یا بعد از این دوران موکول کرد.
لازم به ذکر است که کراتین در زمان پریودی همواره نتایج یکسانی نداشته و برای برخی از خانم‌ها ممکن است بدون مشکل باشد و بهترین نتیجه ممکن را برایشان ایجاد کند.

ایا در زمان پریودی می توان کراتین مو انجام داد؟

کراتینه مو نوعی درمان شیمیایی است. این روش با اضافه کردن کراتین مصنوعی به موها و پر کردن شکاف‌های پیاز مو موجب صافی، تقویت و استحکام آن می‌شود. با وجود فواید کراتین مو همچون صافی، درخشش بیشتر، کاهش موخوره، کراتین مو در زمان پریودی ممکن است سبب بروز مشکلاتی شود. بنابراین توجه به آن در کسب نتیجه نهایی و ماندگاری کراتین شما تاثیر بسیاری دارد.
از دردهای وحشتناک دردناک گرفته تا گرفتگی عضلات، خستگی و نوسانات خلقی، پریود در واقع یک تجربه برای تمام بدن است و مقصر آن هورمون‌ها هستند. چرخه قاعدگی و تغییرات هورمونی این دوران می‌تواند موها و پوست سر شما را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد. هرچند پوست بدن در طول دوره قاعدگی بیشترین واکنش را به تغییرات هورمونی نشان می‌دهد، موهای ما نیز از این تاثیر در امان نیستند.
نوسانات هورمونی و افزایش ترشح تستوسترون با تاثیر مستقیم بر روی پوسته سر، عوارضی چون حساس شدن پوست سر، تولید غدد چربی، چرب شدن کف سر و ریزش بیشتر موها را به همراه دارد. تمامی این دلایل باعث می‌شود که مواد کراتینه یا بوتاکس مو به خوبی جذب موها نشود و در کسب نتیجه موردنظر مشکل ایجاد کند.

تاثیر پریودی بر کراتینه مو

تاثیر پریودی بر کراتینه مو چیست

همانطور که می‌دانیم هدف از بوتاکس و کراتینه مو صافی، درخشندگی و ترمیم و تقویت موهای آسیب‌دیده است. بنابراین بهتر است در زمانی صورت گیرد که بهترین نتیجه ممکن را به همراه داشته باشد. بدن بانوان در دوران قاعدگی با تغییرات زیادی مواجه می‌شود که می‌تواند در نتیجه نهایی کراتین مو اثر بگذارد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل نادرست بودن کراتین مو در پریودی خواهیم پرداخت:

۱. ریزش موها

در اغلب موارد ریزش مو در دوران قاعدگی به سبب تغییرات هورمونی افزایش می‌یابد. بنابراین هر گونه اقدام بر روی موها از جمله کراتینه کردن، فر کردن، رنگ کردن و… می‌تواند موجب افزایش ریزش مو شود که نگرانی و استرس بیشتر شما را نیز به دنبال دارد.
لازم به ذکر است که بعضاً ریزش مو پس از کراتینه ارتباطی با پریودی و کراتین مو ندارد و علت آن ممکن است به‌دلیل استفاده از مواد اولیه بی‌کیفیت و نامرغوب در زمان کراتینه و یا پس از آن باشد؛ بنابراین برای داشتن موهایی زیبا و ابریشمی و کاهش ریزش مو علاوه بر انجام کراتینه، پروتئین‌تراپی، بوتاکس و… در مراکز معتبر، حتماً از محصولات باکیفیت مراقبت از مو از جمله ماسک مو و شامپو بدون سولفات استفاده نمایید. توصیه ما به شما محصولات مراقبت از مو اصل ایتالیایی ونتی پیو است.
اگر هنوز نگرانی‌هایتان درباره این موضوع برطرف نشده، می‌توانید مقاله ما درباره ریزش مو بعد از کراتین را مطالعه کنید و به جواب تمام سؤالات خود دراین‌باره برسید.

۲. تاثیرگذاری کمتر

همانطور که قبلاً اشاره شد، کراتینه مو در زمان پریودی به‌دلیل تغییرات هورمونی ممکن است در برخی افراد موجب کاهش تاثیرگذاری مواد کراتینه و کیفیت نهایی کار شود. سطح هورمون بدن بانوان در زمان قاعدگی دچار تغییرات شدید شده و مشکلاتی مانند حساس شدن پوست سر، تولید غدد چربی پوست و چرب شدن کف سر را به دنبال دارد. این مسائل می‌تواند بر میزان جذب مواد کراتینه، کیفیت و تاثیرگذاری آن اثر منفی بگذارد.

۳. ماندگاری کمتر

تاثیر انجام کراتین در زمان پریودی بر روی ماندگاری آن

کراتینه مو در صورت مراقبت‌دهی لازم، در حالت عادی می‌تواند بین 3 تا 6 ماه دوام بیاورد. اما کراتین مو در زمان قاعدگی به‌سبب جذب و تاثیرگذاری کمتر بر مدت زمان ماندگاری تاثیر منفی می‌گذارد. پس بهتر است هنگام انجام کراتینه این موضوع را در نظر داشته باشید تا فواید کراتین مو را از دست ندهید! برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید مقاله جامع ما درباره کراتین مو و فواید آن را مطالعه کنید.

۴. ایجاد التهاب و حساسیت در پوست سر

یکی دیگر از دلایل ممنوعیت کراتین مو در زمان پریودی، تحریک پذیر و حساس بودن بالای پوست سر در این مدت است. در حقیقت برخی از افراد در مقایسه با دیگران، حساسیت بیشتر و در نتیجه واکنش منفی نسبت به مواد شیمیایی مورداستفاده در خدمات صافی یه فر کردن مو دارند. حساسیت این زنان در طول دوران قاعدگی بیشتر می‌شود و ممکن است موجب تروما پوست سر مانند کبودی، التهاب و سوزش شود.

۵. آسیب دیدن موها

تاثیر پریودی بر افزایش میزان آسیب به مو

برخی از بانوان دارای موهای بسیار نازک و حساسی هستند. استفاده از هر نوع ماده شیمیایی مانند مواد کراتینه بر روی موی حساس می‌تواند باعث تحریک و ریزش بیشتر مو شود. ریزش مو بعد از انجام کراتینه بیشتر به سبب نفوذ یکی از مواد شیمیایی مورداستفاده در کراتینه به نام فرمالدهید است که در تارهای مو نفوذ کرده و با ضعیف کردن فولیکول مو، موجب ریزش مو گردد. بنابراین کراتین مو در زمان پریودی می‌تواند به این حساسیت دامن زده و باعث آسیب‌پذیرتر شدن موهای شما شود.
اما انجام برخی مراقبت‌ها، می‌تواند به حفظ سلامت مو و انجام کراتین کمک کند که در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در این‌باره به دست بیاورید.

سخن پایانی

با توجه به تمامی موارد ذکر شده در بالا، کراتین مو در زمان پریودی به‌دلیل شرایط خاص بدن و تاثیر آن در کاهش اثر و ماندگاری صافی مو توصیه نمی‌شود. نوسانات هورمونی و چرب‌تر شدن پوست و موی سر با کاهش جذب کراتین موجب کاهش اثربخشی کراتین مو در این دوران گشته و در نتیجه نهایی کار اثر منفی می‌گذارد. هرچند تمامی این موارد در افراد مختلف بسته به نوع پوست و مو می‌تواند متفاوت باشد، توصیه می‌شود کمی صبور باشید و در صورت امکان، کراتینه کردن موهایتان را به بعد از اتمام دوران قاعدگی موکول نمایید. در صورتی که سؤالات بیشتری درباره این موضوع دارید، ما در ونتی پیو همراه شما هستیم.

سؤالات متداول

۱. آیا کراتینه کردن موها در دوران پریودی خطر دارد؟

خیر، اما برای کسب نتیجه ایده‌آل بهتر است انجام آن را به بعد از دوران قاعدگی موکول کنید.

۲. کراتین مو هنگام پریودی ممکن است چه تاثیراتی داشته باشد؟

تاثیرگذاری و ماندگاری کمتر، ایجاد التهاب و حساسیت در پوست سر، آسیب دیدن و ریزش موها

۳. علت عدم ماندگاری و اثرگذاری کامل مواد کراتینه در زمان پریودی چیست؟

نوسانات هورمونی، حساس شدن و چرب شدن پوست سر و عدم جذب کامل مواد کراتینه

راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *