logo
pic for hero

خداحافظی با موهای رنگ و رو رفته؛ ترفندهای فوق العاده برای تثبیت رنگ مو

راهنمای مطالعه
تثبیت رنگ مو

زمان زیادی را در ترندهای رنگ موی جدید در اینستاگرام گشته‌اید تا رنگی را انتخاب کنید که کاملا به رنگ صورتتان بیاید. انتخاب آرایشگر و پس‌انداز پول، که اصلا هم مقدار کمی نیست، جای خود را دارد. با هزار امید و آرزو وارد آرایشگاه می‌شوید و اتفاقا رنگ همان می‌شود که شما آرزویش را داشتید. رنگی که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند و لبخند رضایت روی صورتتان می‌نشاند. ولی روزی رو به آینه خواهید دید که موهای شما کم‌کم درخشش خود را از دست می‌دهند و دیگر خبری از رنگ مویی که شما انتخاب کرده‌اید نیست.

در این مطلب می‌خواهیم ترفندهای تثبیت رنگ مو را به شما معرفی کنیم و به یکی از سوالات اصلی شما یعنی؛ برای تثبیت رنگ مو چه کنیم یا از چه تثبیت کننده رنگ مو استفاده کنید؟ پاسخ دهیم، موارد زیر را ببینید:

علاوه‌بر این موارد، یک نکته را هم در سوالات متداول آوردیم که اگر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید آن نکته را هم می‌خوانید. اما پیش از پرداختن به جزئیات، به جدولی که در پایین برای شما تهیه کرده‌ایم نگاهی بیندازید و ببینید شما کدام‌یک از این کارها را بعد از رنگ کردن مو انجام داده‌اید؟

چرا رنگ موهایم زود می‌رود؟ 15 دلیل که شاید به ذهنتان خطور نکند!

چرا رنگ موهایم زود می‌رود

پیش از پرداختن به اصل ماجرا، یعنی تثبیت رنگ مو و شناخت تثبیت کننده رنگ مو باید بدانید به چه دلایلی رنگ موی شما درخشش خود را بعد از مدتی از دست داده و دیگر خبری از آن رنگ موی اولیه نیست.

نام دلیلتوضیح
استفاده از رنگ موی بی‌کیفیتارزانی بی‌دلیل نیست! قبل از استفاده از هر مارکی، از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.
استفاده از رنگ‌های گیاهیاگر قبل از انجام رنگ مو از رنگ‌های گیاهی مانند حنا استفاده کرده باشید ماندگاری رنگ جدید کمتر خواهد شد چراکه رنگ‌دانه‌های گیاهی ماندگاری بالایی دارند.
شنا در آب استخرکلر ماده شیمیایی است که باعث زبر شدن مو و از بین رفتن رنگ مو می‌شود. راه‌حل؟ استفاده از کلاه شنا را امتحان کنید. بعد از شنا هم دوش بگیرید تا باقیمانده کلر از پوست و موهایتان برود.
آسیب‌دیدگی موهاوز بودن و خشکی موها یکی از عواملی است که باعث می‌شود رنگ با شستن تغییر ‌کند. 
استفاده از نرم‌کننده قبل از رنگ کردنبهتر است یک تا دو روز قبل از رنگ کردن مو از هیچ محصول مراقبتی ازجمله نرم‌کننده استفاده نکنید.
استفاده از رنگ موی فانتزیفولیکول‌های بزرگتر از حد عادی رنگ موی فانتزی باعث می‌شوند به‌راحتی نتوانند در مو نفوذ کنند و درنتیجه به‌سرعت هم پاک می‌شوند. 
عدم توجه به پایه رنگ موبسیاری از رنگ موهایی که در کاتالوگ رنگ می‌بینید روی پایه دکلره هستند و ماندگاری آن‌ها هم بستگی به همین موضوع دارد. اگر پایه رنگ مویی که دارید با آن رنگ هم‌خوانی نداشته باشد احتمالا رنگتان زودتر می‌رود.
آبکشی زودتر از موعدهر رنگ مو باید برای یک زمان مشخص روی مو باقی بماند پس به این نکته توجه کنید. 
حمام با آب داغرنگ‌دانه‌های مو با آب داغ زودتر از بین می‌روند. 
چربی اضافهچربی اضافه باعث دوام پایین رنگ مو می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر موهای چربی دارید قبل از رنگ کردن حمام بروید. البته حواستان باشد موهای خیلی تمیز هم باعث کاهش ماندگاری رنگ مو می‌شوند.
تغییرات هورمونیهورمون‌ها روی بسیاری از موارد زندگی تاثیرگذار هستند ازجمله رنگ کردن مو. حتما شنیده‌اید که در دوره قاعدگی رنگ گرفتن مو سخت‌تر است. به این دوره، بارداری و شیردهی هم اضافه کنید. 
نور شدید خورشیدنور شدید خورشید فقط باعث آفتاب سوختگی نمی‌شود بلکه آسیب‌های جدی به مو هم وارد می‌کند. 
عدم استفاده از شامپو مخصوص موهای رنگ‌شدهاستفاده از این شامپوها به‌دلیل فرمولاسیون ملایم باعث ماندگارتر شدن رنگ موها می‌شود. 
زیاده‌روی در مصرف محصولات مراقبتیامان از افراط و تفریط! استفاده بیش‌ازحد از محصولات مراقبتی رنگدانه‌های مو را جابه‌جا کرده و رنگ مو را تغییر می‌دهد. 
استفاده از وسایل حرارتیاستفاده از این محصولات هم تاثیر مهمی روی کم شدن رنگ مو دارند چون باعث آسیب‌رساندن به مو می‌شوند. همین موضوع درخشندگی موهایتان را از بین می‌برد. 

حتمالا شما هم با خواندن این جدول، مانند خود من که اولین بار این نکات را جمع‌آوری کردم، می‌بینید که بسیاری از این کارها را انجام می‌دهید. من شخصا بعد از هربار رنگ کردن، پایین موهایم به همان رنگ سابق برمی‌گردند و با به‌کارگیری تکنیک‌های زیر که اتفاقا آسان هم هستند توانستم پروسه بازگشت رنگ موهایم را به تاخیر بیندازم. چرا می‌گویم به تاخیر و نه کاملا متوقف؟ چراکه باید پایه موهایم را نیز طبق آن‌چیزی که در جدول هم آورده شده در نظر بگیرم.

8 نکته طلایی تثبیت رنگ مو

8 نکته طلایی تثبیت رنگ مو

اگر جدول بالا رو به‌خوبی دیده باشید حتما متوجه شده‌اید که انتخاب نوع رنگ مو از مارک تا خود رنگ مو روی تثبیت رنگ مو تاثیرگذار است. ولی در کنار این عوامل، ترفندهای دیگری هم هستند که رعایت کردن آن‌ها به تثبیت رنگ مو کمک می‌کند. درواقع این ترفندها یا بهتر است بگوییم بهترین راهکارها برای تثبیت رنگ مو زیرمجموعه‌ای از اقدامات کامل‌تری برای مراقبت از رنگ مو می‌شود که آن‌ها را می‌توانید در مطلبی با همین عنوان”مراقبت از موهای رنگ شده” بخوانید.

قانون طلایی 72 ساعت؛ چگونه با صبرکردن رنگ موی خود را ماندگار کنیم؟

قانون طلایی 72 ساعت

بعد از آن شستشوی اولیه لطفا حداقل تا سه روز موهایتان را نشویید. اما چرا این توصیه غیر بهداشتی را می‌کنیم؟ زمانی که رنگ مو را روی موهایتان می‌گذارید، کوتیکول مو باز شده تا رنگدانه‌ها را دریافت کند. بنابراین یکی از مهم‌ترین کارها برای تثبیت رنگ موی دکلره این است که با نشستن مو به مدت 72 ساعت به کوتیکول‌ها فرصت بدهید تا به‌صورت طبیعی بسته شوند. اگر واقعا نیاز دارید تا دوش بگیرید از کلاه دوش و پوشاندن موهایتان غافل نشوید.

دوش آب داغ ممنوع! قاتل رنگ موی شما در حمام چه کسی است؟

هرچقدر از بدی دوش آب داغ بگویم کم است، البته غیر از خستگی درکردن. اما چرا انقدر از آب داغی که خستگی را به‌ویژه در زمستان از بدن در می‌کند باید فراری باشید؟ آب داغ کوتیکول‌ها را تحریک کرده و باعث می‌شود رنگ‌دانه‌ها از بین بروند. درمقابل دوش آب سرد باعث می‌شود که کوتیکول‌ها قفل شده و رنگ‌دانه‌ها از روی موها شسته نشوند.

آیا آب شرب قاتل رنگ موی شما است؟

نمی‌دانیم الان که این مطلب را می‌خوانید کجا هستید ولی بسیاری از مناطق و شهرها ازجمله در شهر خود من، آب سرشار از املاحی است که اتفاقا بسیار برای مو مضر هستند. کلر، آهن یا حتی آهکی که ممکن است آب‌ها داشته باشند برای رنگدانه‌های مصنوعی ضرر دارند. احتمالا استفاده از فیلتر مناسب و استاندارد می‌تواند به تثبیت رنگ موهایتان کمک کند.

شامپو و نرم‌کننده تثبیت رنگ مو

همه راه‌ها که نمی‌شود طبیعی باشند. برای غیرطبیعی‌ترین کاری که با موها می‌کنید به‌دنبال راه‌های شیمیایی هم باید باشید. عمدتا شامپوها یا نرم‌کننده‌های تثبیت رنگ مو هم فرمولاسیون طبیعی و ملایمی دارند و هم به بازسازی و ترمیم آسیب‌های ناشی از رنگ مو کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که محصولاتی که خریداری می‌کنید فاقد سولفات باشند.

شستشوی کمتر، ماندگاری بیشتر رنگ!

هرچقدر کمتر موهایتان را بشویید رنگ موهایتان بیشتر باقی می‌مانند. اگر بتوانید بین 3 تا 4 روز بین هر شستن مو فاصله بیندازید که خیلی عالی است. به‌طور کل باید بدانید که بسیاری از متخصصان مو به شستن کمتر موها اشاره کرده و آن را برای مو مفید می‌دانند.

استفاده کمتر از ابزارهای حرارتی را فراموش نکنید!

استفاده کمتر از ابزارهای حرارتی را فراموش نکنید

چقدر در مورد استفاده کم از وسایل حرارتی شنیده‌اید؟ در مورد تثبیت رنگ مو هم استفاده کمتر از هرگونه وسیله حرارتی که باعث تضعیف رنگدانه و همچنین از بین رفتن رنگ می‌شود موثر است. اگر می‌توانید مانند من از خیر استایل کردن موهایتان بگذرید که چه بهتر ولی اگر نمی‌توانید حداقل از محصولاتی محافظ مو استفاده کنید.

دوری از نور خورشید کلید اصلی تثبیت رنگ مو

 دوری از نور خورشید

حتما در مورد مضرات نور خورشید برای پوست شنیده‌اید. استفاده از ضدآفتاب‌ها به همین منظور است اما مو چطور؟ اشعه ماورابنفش می‌تواند کوتیکول مو را ضعیف کرده و باعث از بین رفتن رنگ شود. سرم، کرم یا لوسیون‌های مو در بازار حاوی SPF می‌توانند به شما کمک کنند. به‌علاوه شامپوهایی هم هستند که در مواد اولیه خود مواد جلوگیری از اشعه فرابنفش را دارند و می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند.

معجزه ماسک مو برای تثبیت رنگ!

در نکته آخر از این مطلب ونتی پیو باید دوباره به جدول بالا اشاره کنیم. در جدول بالا دو نکته گفتیم که در اینجا نیاز به یادآوری آن وجود دارد. اول اینکه در مصرف انواع ماسک‌های مو افراط نکنید و دوم اینکه یکی از عوامل از بین رفتن رنگ مو آسیب‌دیدگی مو است. از این دو نکته نتیجه‌ می‌گیریم که استفاده مستمر و درست از ماسک مو یا محصولات مراقبتی مو می‌تواند به حفظ سلامت موها و در نتیجه تثبیت رنگ مو کمک زیادی کند.

سوالات متداول

دلایل از بین رفتن رنگ مو چیست؟

این دلایل می‌توانند بسیار متعدد باشند. از استفاده از رنگ موی بی‌کیفیت و توجه نکردن به پایه موهایتان تا دوش آب داغ، موهای آسیب‌دیده و در معرض نور خورشید قرار گرفتن این دلایل مختلف هستند که در جدول بالا به‌طور کامل توضیح داده شده است.

استفاده از ماسک موی مناسب و کمتر استفاده کردن از وسایل حرارتی چطور می‌تواند به تثبیت رنگ مو کمک کند؟

وز بودن و خشکی مو یکی از دلایلی است که باعث از بین رفتن سریع رنگ مو می‌شود و استفاده کمتر از وسایل حرارتی و همچنین ماسک موی مناسب می‌تواند به ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها کمک کند.

یک نکته ناگفته در مورد تثبیت رنگ مو چیست؟

رنگ مو و برند مورد استفاده‌تان را به‌طور مرتب تغییر ندهید.

مژگان شمیرانی
مژگان شمیرانی
دغدغه‌ من ناشی از مشکل همیشگی من با وب فارسی بود و تمام تلاشم را کرده‌ام تا مطالبی جامع و مخاطب پسند، در راستای افزایش سلیقه مخاطب در خواندن مطالبی جذاب بنویسم. باشد که موفق باشم!
راهنمای مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *